• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Veresegyháza: Meg sem kérdeztek minket!

Lapszemle Forrás: Népszabadság Online

Félmilliárd forintot követel a kisváros az államtól a „legféltettebb kincséért".

Az egyik nap még a miénk volt egy egymilliárd forint értékű modern létesítmény, másnap az állam elvette tőlünk az egészet. És még csak kárpótolni sem akar minket a súlyos vagyonvesztésért – panaszolja Pásztor Béla, Veresegyház független polgármestere. A Misszió Egészségügyi Központról van szó, amely – a veresegyháziak szerint érthetetlen módon – felkerült azoknak az önkormányzati intézményeknek a listájára, amelyeket május elsején a magyar állam – a törvény erejénél fogva – tulajdonba és működtetésre átvett a településtől - írja a Népszabadság.

Remekül össze tudtuk hangolni a céljainkat – mondja Pásztor Béla. – Az önkormányzat azt szerette volna, hogy az itt élőknek ne kelljen bejárniuk Gödöllőre a különböző szakrendelésekre, Somody Imre pedig a rehabilitációs osztályban és a fizioterápiás részlegben látott üzleti fantáziát. Évekig közösen működtettük a létesítményt, majd a vállalkozó jelezte, kiszáll a társaságból. Végiggondoltuk, hogy mi legyen, majd arra jutottunk: a Missziónak közösségi tulajdonban kell maradnia.

A kezdetben bonyolult tulajdoni viszonyokat Somody távozása után az önkormányzat fokozatos térnyerése tette egyértelművé. A helyzet 2006 januárjára tisztult le végleg: a város több menetben kivásárolta Somodyt a Misszió Kht.-ból (2009 óta nonprofit kft.), azaz több mint hat éve kizárólagos tulajdonosa lett egyrészt a létesítménynek, másfelől az intézményt működtető társaságnak.

Az egészségügyi intézmények államosításáról szóló törvénybe – Kósa Lajos debreceni polgármester módosító javaslatára – bekerült az a passzus is, amely szerint az államnak egyösszegű kártérítést kell fizetnie azoknak az önkormányzatoknak, amelyek öt éven belül ellenérték fejében szereztek gazdasági társasági részesedést az átadott intézményben.

– Ebből a kompenzációból mi pont kiszorulunk, csak azt nem értjük, hogy miért – mondja Pásztor Béla. – Miért épp öt évben szabták meg a határt. A Missziót részben a veresegyházi önkormányzat építette fel, majd hat évvel ezelőtt pénzért megszerezte a kizárólagos tulajdonjogát. Nekünk miért nem jár kártalanítás?

A polgármester nem költői kérdésnek szánta a felvetését. A képviselő-testület ugyanis nemrég határozatot fogadott el arról, hogy az önkormányzat a Misszió elvétele miatt 524 millió forintos állami kártalanításra tart igényt a „legféltettebb kincséért". (Csak az önkormányzat közvetlen tulajdonszerzése után kérnek pénzt, a Misszió Kht. akvizícióinak ellentételezéséről lemondtak.) A határozatot elküldték a térség országgyűlési képviselőjének, a Pest Megyei Közgyűlés elnökének és az egészségügyi tárcának is. Eddig még egyik helyről sem érkezett válasz.