Többletjövedelemre most csak az alkalmazottként dolgozó orvosok számíthatnak.
Várhatóan csak több lépcsőben, 2014-re valósulhat meg a rezidensszövetség követelése, hogy a kezdő orvosok bére átlagbére érje el a nettó 200 ezer, a szakorvosoké a 300 ezer forintot – írja a Népszabadság. Információik szerint a 360 ezer forintnál kevesebbet keresők – ők a túlnyomó többség – bruttó 70 ezer forintra számíthatnak. Ez tisztán mintegy negyvenezer forintot jelenthet. A gyógyítók nagy többsége, több mint nyolcvan százaléka 270 ezer forintnál is kevesebbet kap most havonta kézhez. A 360 ezer forint felett keresőknek sávosan kevesebb pénz jut majd, de várhatóan még a havi bruttó 500 ezer forint felett keresőknek is jár bruttó 10-15 ezer forint emelés. Alkalmazottként jelenleg 1400 olyan orvos dolgozik, aki havonta bruttó 430 ezer forint fölött keres, közülük körülbelül kilencszáz doktor fizetése haladja meg a havi félmillió forintot.
A részletekről ma délután ad tájékoztatást a NEFMI (a Weborvos tudósít majd)
Az előzetesen kiszivárgott részletek szerint összesen 15 milliárd forint áll rendelkezésre orvosi béremelésre, ami a nettó alapbérben legfeljebb 22-23 ezer forintos növekedést jelenthet, s miután ugyanennyi forrás lesz a százezres szakdolgozói réteg számára is - az ápolók és nővérek esetében még ennél is kisebb lehet a növekmény - írja a ma várható bejelentés kapcsán a Népszava. Ráadásul több tízezer egészségügyi alkalmazott; az alapellátásban gyógyító orvosok és szakdolgozók, valamint a vállalkozási formában alkalmazott gyógyítók teljesen kimaradnak az bérajánlatból. De legalább a bejelentés megtörténik, ez is sokat váratott magára, hiszen kevesebb mint két hét maradt a rezidensek és szakorvosok által az ágazatvezetésnek adott negyedéves türelmi időből, így április elsejével aktiválódhatna több ezer felmondólevél - emlékeztet a lap.
A Magyar Rezidensszövetség december utolsó napjaiban döntött arról, hogy elhalasztják a fiatal orvosok letétbe helyezett felmondóleveleinek aktiválását. Papp Magor, a Rezidensszövetség elnöke akkor annyit árult el, hogy "a teljes orvostársadalmat érintő alapbérrendezésre vonatkozó ajánlatot kaptak a Magyar Rezidens Szövetség vezetői" - vázolja a bejelentéshez vezető út állomásait a Portfolio.hu.
A kormány bérrendezési terveiről Szócska Miklós államtitkár legutóbb egy hónappal ezelőtt beszélt, amikor azt mondta, hogy "az idén az ágazati bérfejlesztés első lépésére tudnak vállalkozni". Ehhez három forrás áll rendelkezésre: a népegészségügyi termékadó bevételei, az uniós emberi erőforrás fejlesztési programok forrásai, továbbá a hatékonysági intézkedésekből kinyerhető források - tette hozzá.
Ezt megelőzően olyan hírek láttak napvilágot, miszerint a 29 ezer orvosból 18 ezren számíthatnak átlagosan bruttó 57 ezer forintos béremelésre, az emelésből azonban kimaradnak a felnőtt- és gyermekorvosi és a fogászati alapellátásban dolgozók. Ezt követően a háziorvosok is elégedetlenségüknek adtak hangot, és egy héttel ezelőtt jelezték: bértárgyalást szeretnének, különben tiltakozó akcióba kezdenek - idézi fel a Portfolio.
Nélkülözhetetlen lépés az orvosok bérének emelése ahhoz, hogy megakadályozzuk az elvándorlást, és az egészségügy további erodálódását. Az, hogy a kormány lépcsőzetesen teljesíti 2014-ig a rezidensszövetség követelését, logikus lépés, hiszen jelenleg nem áll rendelkezésre annyi forrás, amennyire szükség lenne – jelentette ki Sinkó Eszter egészségügyi közgazdász az m1 Ma reggel című műsorában. Sinkó Eszter hangsúlyozta: itt elsősorban az a fontos, hogy az orvostársadalom lássa, a kormány törődik velük, hajlandó gesztust gyakorolni még nehéz gazdasági helyzetben is. Itt a kiszámíthatóság a fontos, és ha a kormány tud garanciát vállalni, akkor egy szerényebb mértékű emeléssel is be fogják érni első körben az érintettek – tette hozzá.