A betegjogok hatósági védelme gyakorlatilag megszűnt, és az új szerv valós hatósági jogköröket nem kapott
A bizonytalan helyzet, és a betegjogi képviselők állandósultnak mondható átszervezése szétzilálni látszik a korábban működő képviseleti rendszert. A TASZ levélben fordult az egészségügyért felelős államtitkársághoz, hogy mikor kezdi meg működését a betegjogokkal foglalkozó új intézmény, melynek indulását a törvény szeptemberre rendelte. A kormány ugyanis 2010. december végén 2011. április 30-i hatállyal elrendelte a közalapítvány megszüntetését, feladatait az NRSZH-nak adta át – írja a TASZ jelenti blog nyomán a hvg.hu portálja.
A megszüntetett közalapítvány kuratóriuma négytagú tanácsadó testületté alakult, tevékenységéről azonban a betegjogi képviselők sem ismernek részleteket. Egyes képviselők szerint a megszűnéskor totális káosz alakult ki. Beszámolóik szerint az új munkáltatótól kapott, egymásnak ellentmondó szóbeli közlések, a tervezett komoly óraszám-, és óradíjcsökkentéssel szinte ellehetetlenült a feladatellátás.
A kirúgásokkal, a betegjogi képviselet szétverésével valójában nem a jogvédőket, hanem a betegeket és az egészségügyi intézményvezetőket büntetik. Ha ugyanis ez a jogorvoslati fórum is megszűnik, akkor vagy az intézményvezetőkhöz áramlanak a panaszok, vagy tovább nő a műhibaperek száma, ami épp ellentétes a Semmelweis Tervben megfogalmazottakkal – olvasható a TASZ jelenti blogon, ahol az is ott áll: A betegjogok hatósági védelme gyakorlatilag megszűnt, és az új szerv valós hatósági jogköröket nem kapott.