A vizsgált gyermekek mintegy negyede súlyfölösleggel küzd, közben minden tizedik alultáplált.
Országos lett a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének Gyermekek Egészsége Programja, amiben több mint 5000 általános iskolás vesz részt, közülük a 6–12 éves korosztályban végeztek tápláltsági állapotfelmérést a dietetikusok április–május folyamán - írja az infostart.hu.
Az MDOSZ digitálissá vált és országos kiterjesztésű GYERE Programja hatásosság-vizsgálatának első felmérése az ország három nagy régiójának kilenc településére terjedt ki, amelyben összesen 1264 gyermeket vizsgáltak önkéntes alapon, szülői beleegyezéssel. A települések egy-egy általános iskolájában mérték fel a 6-12 éves gyermekek tápláltsági állapotát a nemének, életkorának, testtömegének és testmagasságának rögzítésével.
A testtömeg-index (BMI) alakulása életkor és nem szerint az ismert biológiai törvényszerűséget mutatta: gyermekkorban a BMI értéke az életkorral nő, tükrözve a fejlődés-növekedés során bekövetkező testarány-változásokat, továbbá serdülőkor előtt a fiúk és lányok testtömeg-indexében általában nincs jelentős eltérés. A régiók között sincs szignifikáns különbség a tápláltsági kategóriákat tekintve. Tendenciaként azért elmondható, hogy a közép-magyarországi régióban a legmagasabb a normál tápláltsági állapotú gyermek aránya.
Ami igazán aggasztó, az az, hogy a teljes mintában alig kétharmad (64,2 százalék) a normál tápláltságúak aránya. Majdnem minden ötödik gyermek kismértékben túlsúlyos (18,0 százalék), míg elhízottnak tekinthető 7,1 százalékuk – olvasható a MDOSZ sajtóközleményében. Összességében tehát a vizsgált gyermekek mintegy negyede súlyfölösleggel küzd.
Ezzel párhuzamosan az alultápláltak hányada sem elhanyagolható, hozzávetőlegesen minden tizedik gyermek ebbe a kategóriába sorolható (10,7 százalék). A nemek és korcsoportok között nincs szignifikáns eltérés, az azonban látható, hogy az idősebb fiúknál (10–12 évesek) nagyobb arányban fordulnak elő súlyfölösleggel rendelkezők, a legidősebbek körében pedig kiemelkedően magas az elhízottak aránya.
További részletek a cikkben.