• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Sokakat halálra ítél az egészségügyi rendszer

Lapszemle Forrás: nepszava.hu

Fejlesztésre szorulna a kórházfinanszírozási rendszer.

Az egészségben eltöltött évek növelése kellene, hogy a legfontosabb prioritás legyen a betegellátás finanszírozásában – mondta a Népszavának Falus Ferenc. A volt országos tisztifőorvos arra a napokban nyilvánosságra került hírre reagált, mely szerint a cukorbetegeknél végzett lábamputációk több mint fele elkerülhető lenne, ha az egészségbiztosító nem a lábak levágásában, hanem a megmentésükben tenné anyagilag érdekeltté a kórházakat, illetve ha alkalmaznák a Nyugat-Európában már bevált módszereket.

Az egészségügyi szakértő a Világgazdaság cikkét felidézve úgy fogalmazott: ma Magyarországon évente nagyjából kilencezer lábat amputálnak, és ez a szám folyamatosan emelkedik, ami valójában nem a kórházakon múlik, hanem a teljes ellátórendszeren. Falus szerint ugyanis mire a diabétesszel küzdő beteg a kórházba kerül, már nincs is nagyon más választás, mint az amputáció, hiszen a cukorbeteg lábak 20–30 százalékát addig egyáltalán nem is kezelik ambulánsan, nincs megfigyelés és prevenció sem.

Mindez ráadásul nemcsak a cukorbeteg-gondozásban igaz, hanem más krónikus betegségek esetében is. Falus szerint az alapvető probléma az egészségügy finanszírozásának szemléletében van. Ma a kórházak a baj kezelése, azaz egy-egy beavatkozás után kapnak pénzt, nem pedig azért, ha egy beteget ténylegesen meggyógyítanak, és hosszútávon egészségben tartanak. Pedig az egészségbiztosítónak sokkal nagyobb költséget jelent egy amputált lábú cukorbeteg, akinek az utógondozása, a művégtagja, rehabilitációja arányaiban többe kerül, mintha a megelőzésre fordított volna az OEP.

A kórházfinanszírozási rendszer mindenképpen fejlesztésre szorulna, ám az Orbán-kormány egyelőre nem mutat hajlandóságot erre. Ennek oka Falus szerint az, hogy az egészségügyi ellátórendszerben történő változások mindig nagy politikai és szakmai kockázattal járnak, amit a politikai hatalom hagyományosan nem mer vállalni, ráadásul ma nincs meg hozzá a megfelelő szakmai felkészültsége sem, hiszen jelenleg az OEP saját finanszírozása olyan alacsony, hogy csak kifizetőhelyként képes működni, stratégiai tervezőként nem.

Falus szerint ráadásul az alapvető politikai szándék is hiányzik, hiszen a kormány kimondta: egészen addig, amíg a nemzeti jövedelem nem nő, nem kíván több forrást biztosítani a betegellátásra, akkor sem, ha tisztában van vele, hogy addig az emberek egy része halálra van ítélve. Ma tehát nem az emberek egészsége, életéveik számának növelése az aktuális hatalom célja, hanem hogy többletköltés és nagyobb botrányok nélkül működtesse a rendszert – foglalta össze.

Ne játsszunk Hasfelmetsző Jacket! - a Weborvos cikke a témában