Az iskolaérettség megállapításakor nem feltétlenül mérvadó, hogy a gyerek milyen okos.
Nem szabad kudarcként megélni a szülőknek, ha hatéves gyermekük még nem áll készen az iskolára, a túl korai kezdés komoly károkat okozhat — figyelmeztetnek a szakemberek. Az iskolaérettség megállapításakor nem feltétlenül mérvadó, hogy a gyerek milyen okos, sokszor a már írni-olvasni tudó nagycsoportosokról is kiderül, hogy érdemes még egy évet óvodában tölteniük - írta a Magyar Nemzet.
Ahhoz, hogy az óvodai környezethez képest szigorúbb rendszerben megállják a helyüket a kicsik, mindenképp iskolaérettnek kell lenniük, ám ez nem következik be varázsütésre hatéves korban. Jó, ha az érintettek tudják, a beiratkozás szükség esetén egy tanévvel eltolható.
– Jogszabály szerint az a gyermek, aki az adott év augusztus 31-ig betölti a hatodik életévét, tanköteles korú. Arról, hogy elkezdi-e az iskolát, az óvoda vezetője önállóan dönt, a szülővel és az óvodapedagógussal való egyeztetés után.
Ha az álláspontok eltérők, akkor az illetékes pedagógiai szakszolgálatnál szakértői bizottsági vizsgálatot kell kezdeményezni, és ez a döntés lesz a mérvadó – magyarázza lapunknak Tompa Gyöngyvér gyermekpszichológus, a Heves Megyei Pedagógiai Szakszolgálat Hatvani Tagintézményének vezetője.