Sokaknak az a kieső 4-5 ezer forint is rengeteget jelent.
A hazai dolgozók alig fele szokott betegszabadságot kivenni és szinte mindenkivel megesett már, hogy betegen kellett dolgoznia. Harmaduk félti a munkahelyét, 26 százalékuknál pedig nem megoldott a helyettesítés, ezért nem élnek ezzel a lehetőséggel. A több mint 2400 internetező bevonásával készült kutatásából kiderül, hogy a munkavállalók 57%-a soha, harmada pedig maximum egy hétre vett ki betegszabadságot. Minden tizedik válaszadót a táppénz miatti bevételkiesés kényszeríti, hogy ilyenkor is munkába járjon. Betegen legnagyobb arányban a nők dolgoznak, náluk ez az arány 51, míg a férfiaknál csupán 37% – írja a Profession.hu „Munka és egészség" című kutatásának nyomán a Békés Megyei Hírlap – online.
Meg tudom erősíteni a felmérésében foglaltakat, bár a kép sajnos több tekintetben még árnyaltabb – nyilatkozta Leszkó Andrea. A Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSZOSZ) Békés megyei képviseletvezetője elmondta, még a leírtaknál is elkeserítőbb a helyzet. Leginkább az alacsonyabb beosztásban dolgozókra jellemző, hogy betegen is dolgoznak, hiszen féltik a munkájukat, a megélhetésüket. Fontos tényezőnek számít az is, hogy sokaknak, a minimálbér és a garantált létminimum közelében keresők számára az a 4-5 ezer forint is rengeteget jelent, amivel kevesebbet kapnának, hogy ha táppénzen vannak.
A szakszervezeti vezető hozzátette azt is, általában a középvezetők engedik el nehezebben az alkalmazottakat, míg a felsővezetők nem egyszer haza is küldik a beteg beosztottakat. Több munkahelyen a középvezetőkre ugyanis nagyobb súly nehezedik, hiszen nekik kell gondoskodniuk a kieső ember pótlásáról, s a szűk létszámok miatt akár pihenőidőn lévő munkatársat kell behívni. Talán ezért is szigorúbbak néha a kelleténél.