Egy stresszben vagy immunszuppresszív állapotban élő ember számára alacsonyabb lehet a fertőző dózis, mint egy egészséges embernek.
A koronavírus sem gyökeresen más, mint a többi vírus: az influenza, a himlők és más egyéb vírusok esetében már megfigyelték, hogy egy bizonyos dózis, ha úgy tetszik, adag alatt a szervezet, legyen szó emberiről vagy állatiról, mindenféle probléma nélkül képes legyőzni a támadást. A CNN cikkében Erin Bromage, a Massachusettsi Egyetem biológus egyetemi docense úgy fogalmazott: ha a mágikus dózist eléri a patogén, a szervezet megadja neki magát és kialakul benne a fertőzés - idézte az Infostart.
A dolog hátterében nem az áll, hogy bizonyos darabszámú vírus szükséges egy sejt megfertőzéséhez, hanem az, hogy ilyenkor egyre nő annak az esélye, hogy egy vírusrészecske a sejtbe jutva elindítja a láncreakciót.
Az adott dózis nem feltétlenül egyetlen, a vírussal való találkozás során jön létre: lehetséges, hogy több különböző találkozás után alakul ki a fertőzöttség. Ez áll annak hátterében is, hogy Amerikában nemrég a szoros kontakt meghatározását is megváltoztatták: ma már a 24 órán belüli több, rövidebb, de összesen negyed órányi vírusnak való kitettség esetében is szoros kontaktnak számít valaki. Az, hogy mekkora ez a mágikus dózis, nem a vírustól, hanem az egyének szervezetétől függ. További részletek a cikkben