Korábban fele annyit kerestek az ápolók, mint egy hasonló korú orvos, most meg a negyedét, harmadát keresik.
„A 21 százalékos szakdolgozói béremelést nem tartom nagyon relevánsnak ahhoz képest, hogy a szakdolgozók most átlagosan kétszer annyi beteget látnak el, mint két évvel ezelőtt” – nyilatkozta a hirklikk.hu-nak Soós Adrianna, a Független Egészségügyi Szakszervezet elnöke. Hozzátette: teljesen ki van zárva, hogy az lenne a jellemző az egészségügyi szakdolgozókra, amit az EMMI állít: átlagosan 500-700 ezer forintot keresnek. Miközben mennek el az emberek a szakmából, mert úgy érzik, hogy nem becsülik meg őket, és egyre többet kell dolgozni, a többiekre egyre nagyobb teher hárul. Ha ennek nem lehet gátat szabni, vagy lépéseket tenni azért, hogy visszahozzák az embereket a pályára – amit sok képzett fiatal is itt hagyott –, akkor nagyon súlyos helyzetek alakulhatnak ki.
– A béremelési programok keretében az aktuális emelés után az egészségügyi szakdolgozók bére az év elejétől 21 százalékkal, az orvosoké pedig átlagosan 28,5 százalékkal emelkedett, ami 85 ezer szakdolgozót és több mint 18 ezer orvost érint. Ez a béremelés mit jelentett a szakdolgozók számára?
– 2018-ban született egy döntés, hogy az akkori bérekhez képest négy év alatt mintegy 72 százalékos béremelés történjen. Ennek ez volt az utolsó lépcsője, ami konkrétan 20-21 százalékos béremelést jelent. Ez körülbelül hasonló, mint a minimálbéremelés, vagy a szakmai bérminimum emelés. Én ezt nem tartom nagyon releváns béremelésnek ahhoz képest, hogy a szakdolgozók most átlagosan kétszer annyi beteget látnak el, mint két évvel ezelőtt. És már akkor is kevesen voltak.
– Az Emberi Erőforrások Minisztériuma szerint az egészségügyi szakdolgozók átlagosan bruttó 500-700 ezer forintot keresnek. Mennyit keresnek valójában?
– Nem tudom, honnan tudják, mert keresetről akkor beszélünk majd, ha tudjuk, hogy mennyi a túlóra-, a műszakpótlék, egyebek. Mert a keresetben a bérhez képest ilyenek is vannak. Amiről beszélnek, az 200 ezerrel több, mint az alapbér.
– Tehát mennyit keresnek?
– Attól függ. Ha csak a rendszer szempontjából veszem figyelembe: 2020-ra a KSH közzétette, hogy a béren kívüli átlagos juttatás 15 ezer forint a különböző ágazatokban. Viszont van egy kör, jellemzően a fekvőbeteg-ellátás intézményeiben, ahol van ügyelet, éjszakai pótlék, és meglehetősen sok rendkívüli munkavégzés, mert olyan kevesen vannak, hogy másképpen nem lehet megoldani a betegek ellátását. Itt előfordulhat az, hogy valaki másfélszer annyit dolgozik, mint amennyi a törvényes munkaidő, sőt, ez nem is ritka. Akkor ő valóban kereshetett az alapbérére még 200 ezer forintot, mert dolgozott még 80 plusz órát, és a túlmunka, valamint az éjszakai pótlék „meglökte” a keresetét. Ám szó nincs arról, hogy ez lenne az átlag, csak bizonyos területeken fordulhat elő, ott, ahol nagyon kevés az ember, és kénytelenek túlmunkát is fizetni. Ezt nem mindenhol teszik meg, ezért teljesen ki van zárva, hogy az lenne a jellemző az egészségügyi szakdolgozókra, hogy átlagosan 500-700 ezer forintot keresnek. Ez csak egy kiemelt példa, amihez sokkal több munka kapcsolódik. A másik, ami zavarja a kollégáim jelentős részét, hogy korábban fele annyit kerestek, mint egy hasonló korú, vagy tapasztalattal rendelkező orvos, most meg a negyedét, harmadát keresik.
További részletek a cikkben.