Soha nem látott mértékben megszaporodott hazánkban a kártérítési perek száma a fogászatban.
Egyre többen vesznek igénybe magánegészségügyi szolgáltatásokat Magyarországon, ahol pedig több a páciens, ott várhatóan a műhibaügyek, vagy legalábbis a vitás esetek száma is emelkedik. A fogászatban, ahol a legtöbb a magánpáciens, már most ez a helyzet - írta a növekedés.hu.
Soha nem látott mértékben megszaporodott hazánkban a kártérítési perek száma a fogászatban – állítja Gáspár Lajos fogorvos, aki igazságügyi orvosszakértőként saját közvetlen tapasztalatai alapján és a kollégákkal folytatott beszélgetésekből is ezt szűrte le. Mivel az orvosi peres ügyekről nem vezetnek statisztikát, a valós helyzettel kapcsolatban csak ilyen közvetett módon lehet következtetéseket levonni.
Gáspár Lajos úgy látja: az egészségügyben, különösen a fogászatban, ahol mind jellemzőbb az üzleti befektetők megjelenése, kemény konkurenciaharc van kibontakozóban. A verseny a rendelők között már sokszor a túlélésért folyik, ezért gyakran egymás alá mennek az árakban, illetve esetenként szakmailag nem vagy nem kellően megalapozott ígéreteket tesznek, amiket aztán vagy be tudnak váltani, vagy nem.
Eközben a páciensek elvárásai egyre nagyobbak az egészségügyi ellátók iránt, az orvosok ma már inkább sok tekintetben szolgáltatók, akikkel szemben ráadásul lassan csaknem a szolgáltatóiparra vonatkozó jogi szankciók érvényesíthetők.
A problémák kialakulásában nem kis részben – legalábbis a fogászatban biztosan – ugyanakkor maguk a betegek is közrejátszanak, mert például nem tartják be az orvosi utasításokat, nem csinálják végig az előre megbeszélt kezelési tervet, vagy eltitkolnak alapbetegségeket,amelyek alapvető hatással lehetnek, mondjuk az implantáció sikerességére – mondja a szakértő. Mit tehet a beteg, ha elégedetlen - erről a teljes cikkben olvashat.