A stressz nem, de az illető azon vélekedése, hogy az nagy hatással van az egészségére, növelte a halálozás kockázatát.
A stressz elkerülhetetlen, a stressz következtében kialakuló betegség azonban megelőzhető. Kelly McGonigal stanfordi pszichológus arra hívja fel a figyelmet, hogy egyszerű kognitív módszerrel a korai halálozás kockázata 43 százalékkal csökkenthető - írja a medicalonline.
Tudjuk, hogy a stressz árt az egészségnek, sok nagy stressz-terheléssel élő ember mégis kicsattanó egészségnek örvend – hogyan lehetséges ez? – teszi fel a kérdést Tara Parker-Pope a The New York Times-ban. A látszólagos ellenmondás feloldásaképpen a cikk idéz egy vizsgálatot, amit Abiola Keller és munkatársai, a University of Wisconsin-Madison kutatói publikáltak.
A tanulmány 28 000 ember 9 éves utánkövetésén alapul. A résztvevőknek mindössze két kérdésre kellett válaszolniuk: Az elmúlt 12 hónap során mennyi stresszt élt át? (sok-mérsékelt-kevés-szinte semmi) Mennyi hatása volt az átélt stressznek az ön egészségére? (sok-némi-alig-semmi)
A kutatók a következő 9 év során követték a résztvevők elhalálozását, és meglepő eredményt tapasztaltak: a magas stressz-szint és az idő előtti elhalálozás között nem volt összefüggés. Viszont a magas stressz-szint és az illető azon vélekedése, hogy az nagy hatással volt az egészségére, 43%-kal növelte a korai halálozás kockázatát.
További részletek a weboldalon.