Tavaly egyetlen vérrögoldó kezelést végeztek Egerben, az idén eddig már hetet.
Három óra. Ennyi idő alatt kell stroke-centrumba jutnia egy betegnek ahhoz, hogy jó eséllyel, önállóan folytathassa életét egy szélütés után. A Markhot Ferenc Kórház neurológiai osztályának főorvosa, dr. Semjén Judit kiemelte: a gyógyításon túl az információátadásnak kulcsszerepe van a stroke a gyógyításában – olvasható a Heves Megyei Hírlap – online oldalán.
A megyeszékhelyen 2000 óta működött akreditált stroke-centrum. A Hostpinvest-es időkben ezt a jogot elveszítették, a tavalyi év közepétől viszont újra fogadhatják a stroke-os betegeket, akiket az átmeneti időben Miskolcra kellett szállítani. A szélütés esetében értékes órák vesztek el így.
Az idő nem pénzt, hanem agyat jelent – emelte ki dr. Semjén Judit, aki hozzátette a szélütést követő három óra ugyanis a kritikus. Ha ezen az időn belül a beteg megfelelő centrumba kerül, ott megkezdik a kezelését, az életét nyeri vissza - hangsúlyozta a szakember.
Évente 1700 beteg fordul meg a neurológián, közülük 900 stroke miatt kerül be az osztályra. Az ilyen betegek harmada belehal a stroke-ba, harmaduk maradandó rokkantságot szenved, a fennmaradó harmad viszont időben történő kezeléssel minőségi életet tud élni a szélütés után is – fűzte hozzá dr. Semjén Judit.
A WHO (Egészségügyi Világszervezet) szerint világviszonylatban is jelentős a szélütés miatt elhunytak vagy ezáltal rokkanttá váltak száma, amely az előrejelzések szerint az éves 1,4 millióról 2020-ra 20 millió fölé fog emelkedni. Magyarországon évente 42 ezren kapnak szélütést, ráadásul évente mintegy 12 ezren halnak meg stroke következtében. A betegek negyede fiatalabb 60 évnél. A férfiak veszélyeztetettebbek nő társaiknál, átlagosan 5 évvel hamarabb kapják meg a stroke-ot. A túlélők 22%-a járásképtelen, többen kerekesszékbe is kerülnek. A stroke-betegek csaknem fele nem képes saját magáról gondoskodni, ötödük pedig komoly beszédzavarral kénytelen megküzdeni.