• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Súlyos válságban a védőnői ellátás

Lapszemle 2024.05.24 Forrás: 444.hu
Súlyos válságban a védőnői ellátás

Van, ahol az önkormányzatok nyújtottak segítséget a védőnői szolgálatnak a mindennapi működéshez – holott ilyen kötelezettségük már nincs.

Néhány napja kétségbeesett poszt került ki az egyik fővárosi kerület védőnői szolgálatának oldalára, majd cikkünk megírásának idejére már el is tűnt onnan. A posztban arra kérték a kismamákat, hogy vigyenek magukkal vizeletmintát, illetve aki teheti, két példányban kinyomtatva vigyen magával egy szülői kérdőív nevű dokumentumot. A szolgálatnál ugyanis „nincs pohár… nincs papír, lassan toner sem lesz” – idézi a 444.hu. 

Egy másik védőnői poszt pedig azokhoz a kisgyerekes szülőkhöz szólt, akiket a védőnőknek úgynevezett státuszvizsgálat miatt keresnek fel (vagy fogadnak a rendelőben). Őket arra kérték, hogy a státuszvizsgálati lapot nyomtassák ki, „ha lehet, akkor két példányban”. Az ok itt is ugyanaz volt: elfogyott a papír.

„Kétségbeesett és őszinte jelzések ezek arról, hogy a védőnői ellátás milyen súlyos problémákkal küzd” – mondta a bejegyzésekkel kapcsolatos kérdésünkre Szalainé Pintér Boglárka, a Független Egészségügyi Szakszervezet védőnői alapszervezetének vezetője. Szerinte „nem véletlen”, hogy a nehézségeket feltáró bejegyzés eltűnt, de nem azért, mintha megoldódtak volna a problémák: a szakszervezeti illetékes szerint tömegesen van szó ilyen és hasonló esetekről, vagy például arról, hogy ha elromlik egy-egy eszköz, akkor annak megjavítás nehézségekbe ütközik, elhúzódik. 

Bizonyos kórházak nagyon jól kezelték, kezelik azt a helyzetet, hogy tavaly júliustól olyan anyagbeszerzési feladataik is vannak, amik korábban nem voltak, a védőnők ugyanis jellemzően más eszközöket használnak, mint a kórházi dolgozók. Más helyek azonban ezt a problémát nem tudták több mint háromnegyed év alatt sem megoldani, mondja a szakszervezeti vezető.

Más helyeken az önkormányzatok nyújtottak segítő kezet a védőnői szolgálatnak a mindennapi működéshez – holott a tavalyi államosítás óta ilyen kötelezettségük nem lenne. Sőt, erről a pomázi polgármester nemrég úgy írt a Facebookján Orbán Viktornak: „ott a védőnői szolgálat van, amit tavaly tetszett elvenni tőlünk és az épület rezsijét törvénytelenül még mindig mi, pomáziak fizetjük”.

További részletek a 444.hu-n.