Január végén több európai piacon már az amoxicillin helyettesítésére használt készítményekből is vészesen lefogyott a készlet.
A termékínséget a kontinens gyártói kapacitásainak növelésével enyhíteni lehetne, de a magas energiaárak miatt több gyártó ebbe nem mer belevágni, különösen úgy, hogy a támogatott készítmények előállítása évek óta egyre veszteségesebb nekik - írja a hvg.hu.
Tavaly ősz óta világszerte gyógyszerhiányról írnak a lapok, Európában is hiánycikké váltak a különféle antibiotikumok, lázcsillapítók és gyerekbetegségekre adható készítmények. Év végén a kontinens közel 30 országában volt hiány amoxicillinből, a paracetamol-deficit pedig az USA-ban is felütötte a fejét.
Év végén Magyarországon összesen 1551 hiányzó gyógyszer szerepelt az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) honlapján elérhető táblázatban – ez mára csökkent, de csak minimálisan, a cikk írásakor 1542-n áll a számuk. Itt azért hozzá kell tenni, hogy az azonos nevű, de eltérő hatóanyag-tartalmú, más halmazállapotú vagy kiszerelésű készítmények külön tételt jelentenek a listán. Az OGYÉI szerint ebben a helyzetben előnyt jelent Magyarország kicsi piaca, mert kisebb mennyiségű áruhoz könnyebb a hozzáférés. A készletszűkösség nem 2022-es fejlemény, tavaly év végén Feller Antal, a Hungaropharma gyógyszer-nagykereskedelmi vállalat vezérigazgatója lapunknak arról beszélt, hogy 2017 óta a két és félszeresére nőtt a ki nem elégített gyógyszerrendelések száma.
Európában mindenütt, így itthon is az az általános javaslat, hogy ha valamiből nincs a patikákban készlet, akkor használjunk helyettesítő készítményeket. Január végén azonban 11 betegjogokat képviselő, illetve fogyasztóvédelmi csoport már arról küldött közös levelet az Európai Gyógyszerügynökségnek (European Medicines Agency, EMA), hogy több európai piacon már az amoxicillin helyettesítésére használt készítményekből is vészesen lefogyott a készlet.
További részletek a cikkben.