A legfelkészültebb ország az idei jelentésben Norvégia lett, őt Hollandia, Svédország, Németország és Dánia követi.
2024 legfontosabb kihívásainak egyike, hogy áthidalják az egészségügyi ellenállási szakadékot az Európai Unióban, közölte a Globsec a 2024-es prágai Globsec Forum konklúzióit. A szervezet ezen a fórumon mutatta be az úgynevezett Healthcare Readiness Index nevű mutatóját, amely szerint éles különbségek vannak az egészségügyi felkészültségben a tagországok között, és különösen Közép-Kelet-Európa és Nyugat-Európa között nagy a szakadék. A szervezet szerint ha ez így marad, az veszélyeztetheti az EU biztonságát és gazdasági jólétét - írja a 24.hu.
A Healthcare Readiness Indexet egy közegészségügyi, viselkedésalapú közgazdaságtani és szabályozói szakértőkből álló panel állította össze. Azt vizsgálja, hogy az adott országok egészségügyi rendszere mennyire áll készen a jövő kihívásaira, mint az öregedés és a vírusok. Összesen 38 indikátorból állít össze egy végső pontszámot. A legfelkészültebb ország az idei jelentésben is Norvégia lett, őket Hollandia, Svédország, Németország és Dánia követi. A legkevésbé felkészült tíz ország között viszont kilenc közép-kelet-európai tagállam is található. A lista végén Bulgária, Lengyelország, Lettország, Románia és Szlovákia végeztek.
Ha nem lépünk most, az alááshatja az Unió biztonságát, versenyképességét a közeljövőben. Eddig ezekről az ügyekről a biztonsággal kapcsolatos vitákban keveset beszéltek, és a Globsec Forum azt szeretné elérni, hogy ez a téma előtérbe kerüljön – közölte Martin Smatana, a Globsec szakértője és az Index egyik szerzője.
További részletek a cikkben.