• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Szakember válaszol, hányféle típusa lehet az alkoholizmusnak

Lapszemle 2024.11.04 Forrás: magyarnemzet.hu
Szakember válaszol, hányféle típusa lehet az alkoholizmusnak

A száraz november kihívás segíthet felismerni a problémás ivás jeleit, és előmozdíthatja a józanság melletti elköteleződést.

A „száraz november” évről évre egyre népszerűbb társadalmi kezdeményezés, amely arra ösztönzi a résztvevőket, hogy tegyék próbára magukat, milyen egy hónapig alkohol nélkül élni – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Bőhm Andrea addiktológiai konzultáns. Hozzátette: az önkéntes kihívást 2016 óta a Kék Pont Alapítvány Biopolitikai Műhelye szervezi, célja pedig nem csupán az alkoholmentes időszak betartása, hanem az alkoholhoz fűződő kapcsolat tudatosabb megértése is.

A kihívást elsősorban azoknak ajánlják, akik legalább heti rendszerességgel fogyasztanak alkoholt, és szeretnék tisztábban látni saját alkoholfogyasztási szokásaikat. Ugyanakkor azoknak, akik napi szinten nagy mennyiséget isznak, a kihívás egyedül nem ajánlott, nekik kifejezetten fontos szakember, például addiktológus vagy addiktológiai konzultáns támogatása, súlyos esetben pedig kórházi körülmények lehetnek szükségesek a detoxikációhoz.

A szakember szerint Magyarországon különösen fontos ez a program, hiszen a WHO statisztikái szerint a világon itt a legmagasabb az alkoholbetegség előfordulása: a lakosság 21,2 százaléka érintett. 

Riasztó tendenciát mutat a fiatalok körében is népszerű „bindge drinking” vagy rohamivás, amikor rövid idő alatt nagy mennyiségű alkoholt fogyasztanak, ami már korán, akár felnőttkor előtt is súlyos függőséghez vezethet. A kihívás ezért is különös jelentőségű az addiktológiai tanácsadó szerint, hiszen segíthet felismerni a problémás ivás jeleit, és előmozdíthatja a józanság melletti elköteleződést.

A szakember úgy fogalmazott, az alkoholizmus egy olyan betegség, amelyben a szenvedő személy elveszíti a kontrollt az alkoholfogyasztása felett. A sóvárgás, a megnövekedett tolerancia (vagyis a nagyobb adagok iránti szükség a korábbiakhoz hasonló bódultság elérése érdekében), valamint a lerészegedés és a tudatvesztés mind az alkoholbetegség tünetei. 

Bőhm Andrea az alkoholizmus fajtáiról elmondta: több típusa létezik, a legismertebbek a szinten tartó (mindennapos) italozás, itt a fogyasztás folyamatos, a tolerancia növekedése miatt pedig az alkoholbetegen alig észrevehető az alkohol hatása. A probléma esetükben legkésőbb akkor mutatkozik meg, amikor valamilyen okból nem jutnak hozzá a napi megszokott adagjukhoz. Ekkor türelmetlenség, ingerlékenység, álmatlanság vagy akár agresszió is jelentkezhet. A második típus a kontrollvesztő, vagy gépszíjas ivás, ebben az esetben akár heteken keresztül egyáltalán nincs alkoholfogyasztás, majd súlyos, akár napokig tartó lerészegedés, akár képszakadás következik. Az alkoholisták harmadik típusa a problémaivó, esetében még nem feltétlenül alakult ki fizikai függőség, így elvonáskor nincsenek fizikai tünetei, azonban erős lelki igénye van az alkoholfogyasztásra, ugyanis ezt használja ellazulásra és a problémák látszólagos megoldására, elfelejtésére. A pszichikai függőség itt is határozottan jelen van, s mivel probléma mindig akadhat, a problémaivó is egyre gyakrabban nyúl a pohár után.

Mit nyerhetünk egy hónap józansággal? - Részletek a teljes cikkben