• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Véget ért a viharjelzési szezon a hazai tavakon

Hírek 2024.11.04 Forrás: MTI
Véget ért a viharjelzési szezon a hazai tavakon

A Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság munkatársai idén 212 esetben összesen 406 fürdőzőt vagy vízi közlekedőt mentettek ki a vízből.

A HungaroMet Magyar Meteorológiai Szolgáltató Nonprofit Zrt., a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság és a Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság csütörtöki, MTI-hez eljuttatott közös közleményében azt írták: a meteorológiai szolgálat április 1-jétől október 31-ig a balatoni, a velencei-tavi és a Tisza-tavi viharjelzések meteorológiai kiszolgálására vihar-előrejelző szolgálatot működtet, a viharjelzést szolgáló fényjelző rendszert a katasztrófavédelmi főigazgatóság biztosítja.

Az idei szezonban a viharjelzéssel lefedett idő az előző évinél kevesebb volt - közölték.

Az első- és másodfokú viharjelzések fenntartási ideje a Balatonnál a szezon teljes időtartamának 33,7-36,6 százalékát tette ki (a három medencében összesen 5405 óra), a Velencei-tónál ez az érték 20,5 százalék, 1055 óra volt. A másodfokú viharjelzés ideje a Balatonnál a teljes időszak mintegy 12 százalékát, a Velencei-tónál 3,5 százalékát tette ki.

Hozzátették: első- és másodfokú viharjelzésre legrövidebb ideig a Tisza-tónál volt szükség, mindösszesen 732 órára, ami az eddigi legalacsonyabb érték.

Jelezték: a tavak időjárásról a HungaroMet honlapján, a folyamatosan frissülő www.met.hu/idojaras/tavaink oldalról kaphattak részletes információt az érdeklődők, és sokan használták a viharjelzést és az időjárási helyzetet folyamatosan követő, ingyenesen letölthető HungaroMet Meteora mobil alkalmazást.

Az országos viharjelzőrendszert a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság üzemelteti, a viharjelzéseket és az időjárás-előrejelzéseket a HungaroMet Siófoki Viharjelző Obszervatóriuma adta ki.

A Balaton körül 31 fényjelző működött. Ezek a tó három medencéjében egymástól függetlenül működnek, és az adott terület időjárási körülményeihez igazodva jeleznek. A Velencei-tónál 4, míg a Tisza-tónál 5 fényjelző lámpaegység van.

A viharjelzők mellett az OKF évek óta üzemelteti az ingyenesen elérhető TAVIHAR nevű mobil alkalmazást, amelyen jól követhetők az ország legnagyobb tavain érvényes aktuális viharjelzések, amelyek folyamatosan frissülve elérhetők a katasztrófavédelem weboldalán is.

A Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság vízirendészeti rendőrőrsein 31 szolgálati kisgéphajóval közel 60 ember lát el szolgálatot a vízen.

A folyamatos vízirendészeti jelenlét a nyár teljes időszakában biztosított volt. Elsősorban a fürdőeszközöket használók, a szörfösök, vitorlázók, elektromos hajtású vízijárművel közlekedők körében volt szükség rendőri intézkedésre, mentésre, ami betudható a hirtelen kialakuló időjárási változásoknak - írták.

A Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság munkatársai a viharjelzési szezonban 212 esetben összesen 406 fürdőzőt vagy vízi közlekedőt mentettek ki a vízből, ami kissé magasabb az elmúlt tíz év átlagánál.

Idén április 1. és október 31. között 12 ember fulladt a Balatonba, halálos kimenetelű vízi közlekedési baleset egy történt - idézték fel.

Hozzátették: a Balaton számos vízi rendezvénynek ad otthont, ilyenkor a vízirendészet folyamatosan kapta a viharjelzők állapotáról az információt. A nagyobb vitorlásversenyek, illetve tömegrendezvények meteorológiai biztosítása a HungaroMet Siófoki Viharjelző Obszervatóriumából történt - írták.