• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Számítógépes modellekre épül az egészségügy

Lapszemle Forrás: sg.hu

Az adatok feldolgozásához elengedhetetlenek a szoftverek, de a modern gyógyításhoz az orvosoknak is érteniük kell a számítógépekhez.

Joachim Buhmann, az ETH Zurich professzora informatikusként foglalkozik az egészségügy kérdéseivel, s a felsőoktatási intézmény mintafelismerési és gépi tanulási munkacsoportját vezeti. Az 58 éves szakember arról beszélt, hogy a számítógépes modellek egyre inkább meghatározóak a területen és azok segítségével radikálisan javítani lehet az egészségügyi előrejelzések minőségén - idézte az sg.hu.

"Az egészségügyet a jelenleginél sokkal jobban az előrejelzési modellek fogják meghatározni. A számítógépek segítségével ma sokkal összetettebb modelleket tudunk kifejleszteni, mint korábban, s erre sehol máshol nincs sürgősebben szükség azokra, mint az egészségügyben. Sok eset adatait gyűjthetjük össze és azokból megtanulhatjuk, hogy működik egy betegség mechanizmusa. Ennek során azonban annyi jellemzőt kell figyelembe vennünk, hogy gépekre van szükség, hogy fel tudjuk dolgozni az információkat. Ma már ez működik, mert nem magukat a számítógépes modelleket tervezzük meg, hanem átgondoljuk, hogy miként nézhetnek ki az algoritmusok, amelyek létrehozhatják azokat. Ez a gépi tanulás."

"A projektjeinkben a szívgyógyászattal foglalkozunk. Kardiológusok és radiológusok eltérő módon szemlélik a szívet, s éppen ezért különböző adatokat, EKG-kat és ultrahullámú felvételeket generálnak. Már most is kiválóak a számítógépek az eltérő adatok összesítésében és kezelésében. A jövőben így lehetővé válhat, hogy az ilyen adatok és a gépi tanulási algoritmusok megbízható előrejelzéseket készítsenek, amelyek valószínűleg megbízhatóbbak lesznek, mint a mostani prognózisok, amelyeket például két kimerült orvos készít el. A legnagyobb kihívást az jelenti, hogy az adatokat megfelelően kell összegyűjteni. Az elsődleges információk a betegektől származó adatok, míg a másodlagosak azok, amelyek a kortörténetben szerepelnek. Mindehhez a kórházaknak egyesíteni kell az adatállományaikat, és természetesen megfelelően szabályozni kell az információk kezelését. Úgy gondolom, hogy sikeres adatvédelem igenis lehetséges" - jelentette ki Joachim Buhmann. Továbbiak a teljes cikkben

Legolvasottabb cikkeink