• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Szavakkal gyógyító alapítvány

Lapszemle Forrás: Népszava

Egy balesetet szenvedett, s azóta kerekesszékkel élő honfitársunk hozta a tengeren túlról az ötletet.

Az ötletet aztán jelentős összefogással meg is valósították. Következményeként a közelmúltban megválasztották Magyarország első kerekes székes szépségkirálynőjét, Miss Colours Hungaryt. Az esemény szervezőinek egyike az Érthetően az Egészségügyért elnevezésű nonprofit Alapítvány, amely egy újfajta egészségügyi látásmódot próbál meghonosítani – olvasható a Népszava – online oldalán.

A Magyar Kórházszövetség elnökének tavalyi kijelentése szállóigévé vált: ,,az egészségügy ne betegügy legyen"! Ezt írta a zászlajára az az alapítvány is, amelynek kommunikációs vezetője elmondta, 2009-ben azzal a céllal alakultak, hogy felvállalják a egészségügy szervezeteit és a beteg-hozzátartozó párost összekötő híd-szerepét. Nem utolsó sorban olyan szemléletmódot próbálnak kialakítani, amely egyfajta tudásközpontként kezeli az ágazat minden területét, kórházait, intézményeit. Varga-Tarr Sándor szerint küldetésük lényege az, hogy megváltozzon a média sugallta közvélemény, napjainkban ugyanis az egészségügy csupán a botrányok melegágyaként jelenik meg a képernyőkön és a sajtóban. Természetesen ez az egysíkú kommunikáció nem csak, hogy nem igaz, hanem az ágazat számára ártalmas is.

Úgy tűnik, az alapítvány a társadalom legnehezebb kérdései közül az egyik legfontosabbat célozta meg: változtatni a híd két oldalán lévők beidegződésein. Varga-Tarr Sándor állítja, előadásaikkal, kampányaikkal, stratégiai tanácsadásaikkal, egyedi tájékoztatásaikkal, kongresszusok szervezésével valójában szolgáltatást nyújtanak.

Programjaiknak, kampányaiknak mindig van bizonyos aktualitása. Példaként a H1N1 vírus terjedése elleni injekciós-kampányt említette. Mivel a hazai prevenció és az egészségtudatosság gyerekcipőben jár, az alapítvány a Kórházszövetséggel, jó néhány civil szervezettel és az egészségügy valamennyi ellátórendszerének képviselőivel együttműködve dolgozza ki az egészségmegőrzés magyarországi stratégiáját. A gyümölcs nyilván később fog beérni, hiszen ha nem is nulláról, de nagyon lentről, nyílt egészségnapokkal, tematikus kiállításokkal kell kezdeni kicsik és nagyok "fejtágítását."

A jelenlegi kampányból, amely a prevenciót és az egészséges életmódot helyezi középpontba, az orvosi továbbképzés sem marad ki: egyelőre két budapesti és hat vidéki kórház doktorainak ezzel kapcsolatos ismereteit frissítik fel az előadók.

Hogy miképp lett a projekt igazgatója a kerekes székes nők első hazai szépségversenyének Varga-Tarr Sándor? Kiderült, előzőleg csupán Kazány Tibort ismerte, aki egy tíz évvel ezelőtti baleset után kerekes székbe kényszerült, ám hallatlan aktivitása bámulatba ejtette, és amikor előállt a szépségverseny ötletével, száz százalékig támogatta a megvalósítást. Azt mondja, fél éves munkával és nagyon sok segítő emberrel, szervezettel sikerült a versenyt megrendezni.

Számára az volt a legfőbb tanulság, hogy akaraterővel kerekes székben is lehet teljes életet élni. A résztvevő hölgyek is ezt bizonyították. Az más kérdés, hogy a társadalom "nem készült fel rájuk", és a KSH szerint a munka világába a kerekes székeseknek legfeljebb 15 százaléka tudott beilleszkedni. Ezek az emberek sem ismerik jól a lehetőségeiket, márpedig a falak közé zárt élet a szellem beszűküléséhez, a lélek kiüresedéséhez vezet – vélekedik Varga-Tarr Sándor.