Nos, ha nincs eső, nincsen Mira gyógyvíz sem. Kiapadóban van a terület ilyen tekintetben. Nemcsak a kút apad, a gyógyvizek iránti kereslet is.
A centenáriumát tavaly ünnepelő Mira keserű gyógyvíz tiszajenői telepén fogynak a dolgozók. Évek óta csapadékhiányos a térség, a kutak nem töltődnek fel keserűsós-vizekkel, ráadásul még a termék iránt is csökkent a kereslet - írta a szoljon.hu.
A szomjúhozó állatok ivóvíz után kutatva felkaparták patáikkal a talajt. Ám az előbukkanó vízből mégsem akartak inni, mivel kiderült, hogy rettentően sós. A földben rejlő kincsnek hamarjában híre ment. A terület haszonbérlője a fővárosi Mira Gyógy- és Keserűvízforrás Rt. lett. Az első három kezdetlegesen kialakított aknás kutat 1922 körül létesítették. Eleinte deszkaburkolatot helyeztek rájuk, köréjük kicsiny töltést emeltek. Később díszes, oszlopos kútházakat építettek föléjük. A gyógyvíz-palackozót angol tőkéből létesítették, amelynek megépülte után a Mira víz meghódította a világot...
A „jenei” Mira víz 2022 őszén ünnepelte „születésének” századik évfordulóját. Tavaly november 11-én kora délután a palackozóban dolgozó hajdani „jeneiek”, jelenkori tiszajenőiek és jászkarajenőiek gyűltek össze Tiszajenő művelődési házában, hogy együtt ünnepeljék a falu szimbólumává lett Mira nevű gyógyvizet. A társaság cégvezetője még fel is szólalt az ünnepi eseményen, de beszédében csak a múltra emlékeztetett, a gyógyvíz keserű jövőjéről nem szólt. Pedig ekkorra már születtek leépítési terve.
– Noha egészséges, gyógyászati haszna is van, reklámozzuk is, manapság még sincs elegendő kereslete a Mira és a Mira „Baby” gyógyvizeknek. Ugyanez elmondható a budai hegyekből származó, általunk forgalmazott Ferencz József és Hunyadi János, valamint Parádi keserűvizeinkről is. Költséghatékony megoldásokat kerestünk, racionalizálásokat kellett végrehajtanunk. A Mira víz esetében a palackozást a parádsasvári üzemükbe vittük át, így Tiszajenőn pár munkavállalónak kénytelenek voltunk felmondani – ecsetelte a piaci helyzetet az illetékes. Majd rátért a leépítés másik okára is.
– A klímaváltozás gyakorlatilag csapadékmentessé tette az Alföld nagy részét. Töredékmennyiségű égi áldás hull a kelet-magyarországi területekre, amely miatt a talajvíz szinte eltűnt a térségből. Tudni kell, hogy a Mira vizet alig pár méteres mélységből hozzuk felszínre, amely az agyagos földből kioldódó ásványi sókkal dúsítottak, ez teszi a vizet gyógyhatásúvá. Nos, ha nincs eső, nincsen Mira gyógyvíz sem. Kiapadóban van a terület ilyen tekintetben – magyarázta a jelenlegi meteorológiai állapotból kialakult haváriás helyzetet a gyöngyösi cég vezető munkatársa.