A technológiaváltás 12-14 százalékos forgalomnövekedést jelenthet a gyógyszertárak számára.
A hazai patikák közel 5 százaléka használ már valamilyen robotot. Technológiájuk fejlesztésére – jellemzően a vidéki gyógyszertárak esetében – a koronavírus-járvány után megnyílt európai uniós pályázati források is lehetőséget kínáltak - írta a vg.hu.
Eddig tizenhat sikeres pályázatot bonyolítottunk le, az utóbbi néhány hónapban gyakorlatilag minden második héten telepítünk egy ilyen berendezést – mondta a lapnak Hegyi Balázs, a gyógyszertári robotokat gyártó, németországi Rowa magyarországi disztribútor cégének ügyvezetője.
2015–2020 között megugrott Magyarországon az automatákat használó gyógyszertárak száma. A kétezres évek elején-közepén 18 automata volt a hazai patikákban, tavaly nyáron már 114 közforgalmú gyógyszertár használt robotrendszert – mondta el Zorkóczy Árpád szakgyógyszerész, aki a saját patikáiban is az automatizálás mellett döntött. Szerinte szinte bármelyik patika megengedheti magának a fejlesztést, hiszen már léteznek előre, adott méretben legyártott automaták is. Az ország egész területén, közepes és nagyobb városokban is van már automatizált gyógyszertár, nincsenek lemaradásban a vidékiek sem.
Többféle robotot használnak a patikák, például a magyar fejlesztésű Expedyt, a Rowát, az Apostore-t, vagy a Riedlt. Az a lényeg, hogy a robot kompatibilis legyen a gyógyszertári informatikai rendszerekkel – mutatott rá Sohajda Attila, a Magyar Gyógyszerészi Kamara gazdasági munkabizottságának a vezetője. Lényegében minden robot egy raktározó- és kiszedőautomata, amely a gyógyszert eljuttatja az azt kiadó gyógyszerészhez, meggyorsítja és biztonságosabbá teszi a logisztikai háttérmunkát, így a páciensre több idő jut a kiszolgálás során. Továbbiak a cikkben