• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Százmilliókért vettek rákszűrő eszközt, de nem használják

Lapszemle Frissítve 2020.08.19
Százmilliókért vettek rákszűrő eszközt, de nem használják

A Honvédkórházban orvosai a saját PET CT-jük helyett továbbra is magáncéghez küldik a betegeket.

A kormány az Egészséges Budapest Program részeként az egyik legdrágább diagnosztikai készülékkel, a főként daganatos betegek vizsgálatára szolgáló PET CT-vel látta el a Honvéd Kórházat. A döntés már 2017-ben megszületett, a közbeszerzés nyertese büszkén tünteti fel referenciái között, ám mintha a kabinet megfeledkezett volna az egészről. Nyomát sem találtuk díszes avatóünnepségnek, nem jöttek a miniszterek és a képviselők, hogy osztozzanak a sikerben. És főként: nem jönnek a betegek, a kórház orvosai a saját csúcskészülékük helyett továbbra is magáncéghez küldik őket. Miközben az országban még mindig kevés a PET CT, sok beteg hónapok óta vár a vizsgálatra. Ha azt hitte, a magyar egészségügyben már nem érheti meglepetés, tévedett - írja a válaszonline.hu.

A történet 2017-ben kezdődött, amikor a kormány Egészséges Budapest elnevezéssel programot indított. A cél az volt, hogy az uniós támogatásokból nagyrészt kimaradó főváros egészségügyét felzárkóztassák az 500 milliárdos fejlesztési pénzekkel legalább részben rendbe tett vidéki kórházak, rendelőintézetek szintjére. A kormány három éve 40 milliárd forintot szánt erre a célra. Rendelet mondta ki, hogy ebből 3,7 milliárd forintot a Honvéd Kórházra kell költeni, egyebek között az orvosi műszerezettség javítására. Vagyis minden a legjobban indult.

A Honvéd jelenleg a főváros legnagyobb egészségügyi intézménye, miután sorban olvasztották bele a megszüntetett pesti kórházakat, előbb a Szabolcs utcai Orvostovábbképző Egyetem intézményeit, a Belügyminisztériumét és a MÁV Kórházét. A katonai intézmény lett az egyik sürgősségi centrum, ők felelnek az egész észak-pesti régió ellátásáért. A megítélt összegből a tervek szerint a Dózsa György úti volt MÁV Kórház megkopott épületei helyett újakat emelnek a Róbert Károly körúton, a kórházat pedig új technikai eszközökkel is felszerelik, hogy valóban modern ellátást tudjanak nyújtani. 

Nem kis lelkesedéssel nyilatkozta Tamás Róbert dandártábornok, a Honvéd Kórház akkori orvosigazgatója 2017-ben a Magyar Hírlapnak: „Óriási feladatot vállaltak a döntéshozók az Egészséges Budapest Programmal, az átszervezés lényege ugyanis éppen az, hogy a centrumkórházak mindegyikében mind a harminchét orvosi szakma helyet kapjon. Ehhez először is át kellett tekinteni a jelenlegi állapotokat. A Honvéd Kórházban ahhoz, hogy az ellátási palettánk teljes legyen, még ki kell alakítanunk az onkológiai és a sugárterápiás részleget, de szükségünk van PET CT berendezésre is, mert elengedhetetlen, hogy egy ekkora intézetben legyen ilyen.”

...

Nem látszanak viszont a jelei annak, hogy a Honvédkórházban PET CT működne. Annak viszont igen, hogy a berendezés elkészült. Ismerjük a közbeszerzési pályázatot, tudjuk az eredményét, azt is, hogy 2019 tavaszán módosították a szerződést, mert a hatos számú épület tetőszerkezetéről csak menet közben derült ki, hogy a felújítására nagyobb összeget kell szánni, mint amennyit eredetileg gondoltak. Így végül 649 millió forintot költöttek a berendezésre és az épületre. A fejlesztés nem uniós forrásból valósult meg, az Egészséges Budapest Program legtöbb elemével együtt magyar adóforintokból vásárolták. A szerződés módosítása tavaly tavasszal történt, azóta a beruházás elkészült, erre utal, hogy a pályázatot megnyerő VMD Kórházi Technológiai Zrt. referenciaként szerepelteti a nyitóoldalán. Csak éppen ez nem egy szobor, ami az által nyeri el az értelmét, hogy nézegetjük – egy PET CT-nek működnie kell. 

Hiába keressük azonban ennek nyomait. Megkérdeztük az Emberi Erőforrások Minisztériumát, melyek a magyarországi közfinanszírozott PET CT-k, de nem kaptunk választ, ahogy lapzártánkig nem érkezett meg a Honvéd Kórház és a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) felelete sem a kérdéseinkre. 

További részletek a cikkben.

X  X  X

A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő Közleménye

A Honvéd Kórház az új PET/CT berendezése befogadásával kapcsolatos kérelmét a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőhöz benyújtotta. A kérelem elbírálására a hazai képalkotó diagnosztikai rendszer átalakítása során kerül sor - tudatta a NEAK augusztus 24-én kiadott közleményében.