A vitaminpótláshoz inkább a szezonális étkezésre kellene fókuszálni, és mindig olyan zöldséget és gyümölcsöt enni, ami éppen a saját éghajlatunkon terem.
Tavalyi adatok szerint a magyarok fele szed rendszeresen vitaminokat, annak ellenére, hogy néhány kivételtől eltekintve egyáltalán nincs rájuk szükség akkor, ha elég változatosan étkeznek. A téli szezonban rengeteg gyártó ígér immunerősítést is, ilyen viszont valójában nem létezik: maximum immuntámogatásról beszélhetünk - írta a telex.hu.
„A kiegyensúlyozott étrend tartalmazza a szükséges vitaminokat – mondta a Telexnek Csupor Dezső szakgyógyszerész, a PirulaKalauz.hu főszerkesztője. – Az emberi szervezet úgy alakult ki az evolúció során, hogy amit megeszünk, annak ki kell elégítenie a vitaminigényünket, mert különben rég kihaltunk volna. Sok minden ezzel kapcsolatban nem változott döntően, igaz, az étrendünk és az életmódunk igen, ezért akad, amit pótolni kellhet, de a legtöbb vitamin esetében még mindig igaz, hogy annak, aki kiegyensúlyozottan és vegyesen táplálkozik, nincs szüksége pótlásra.
Azt szoktam mondani, hogy a vitaminok olyanok, mint az autónak az üzemanyag. Kell, mert enélkül nem megy a kocsi, de ha túltöltjük, attól nem fog jobban menni. Ha tankolok az 50 literes tartályba 100 liter benzint, 50 liter ki fog folyni – tette hozzá.
Ma már tudjuk, hogy például a D-vitaminra télen szükségünk van külső forrásból is. Egyrészt kevesebbet vagyunk a szabadban, és ha mégis, fényvédővel kenjük magunkat, másrészt felismertük, hogy a D-vitamin nemcsak a csontok megfelelő állapotához járul hozzá, hanem sok más mindenhez, például a megfelelő immunműködéshez is, ehhez pedig kicsit nagyobb dózisra van szükség, mint amennyi a csontjainknak kell, és amennyit a szervezetünk magától is termel.
De terhes nőknek a folsavat is érdemes szedniük. ”Végeztünk egy felmérést a várandós nők körében, amiből az derült ki, hogy még a diplomások közül is sokan, körülbelül 20 százalékuk nem tudta, hogy várandósság alatt folsavat kell szedni. A folsav egy vitamin, az átlagembernek nem kell pluszban szednie, de ha valaki gyereket vár, annak feltétlenül. Ma már tudjuk, hogy az a mennyiség, ami egy átlagembernek elegendő, egy várandós nőnek nem elég ahhoz, hogy a gyerek fejlődési rendellenességének kockázatát csökkentse„ – mondta Csupor Dezső.
Továbbiak a cikkben