Nem csupán a dél-alföldi régióból, hanem az egész országból vonzza a fiatalokat.
Minden harmadik-negyedik szegedi gólya a Tisza-parti városban érettségizett. A Szegedi Tudományegyetem első éves diákjainak lakhely szerinti második legnépesebb csoportja a kecskemétieké, a harmadik az ugyancsak a szomszédos megye központjából érkezett békéscsabaiaké – írja a Délmagyar – online.
A dél-alföldi régióból jön az SZTE diákságának döntő hányada – összegezte tapasztalatait az ifjúságkutató szociológus, Jancsák Csaba. Az SZTE oktatója fontosnak tartotta kiemelni, hogy a „toborzóhelyek" közül a negyedik: Budapest, illetve - mint mondta - az is figyelemre méltó jellegzetesség, hogy az ötödik helyezett Szolnok. Hiszen – mint Jász-Nagykun-Szolnok megye „fővárosa" – közigazgatási szempontból az észak-alföldi régióhoz tartozik, elvileg a Debreceni Egyetem vonzáskörzete, ám kulturális szempontból mégis inkább Szegedre jönnek – magyarázta a kutató. Hódmezővásárhely a második, ha azt nézzük, Csongrád megye településeiről hány gólya került a szegedi egyetemre.
Mivel az SZTE-n nemzetközi hírű a zenész-, az orvos- vagy a gyógyszerészképzés, valamint az informatikai szakok miatt az ország távolabbi vidékeiről, sőt külföldről is nagy számban jönnek a Tisza-parti városba a fiatalok. Ez a magyarázata annak, hogy például győriek és kaposváriak is megcélozzák a szegedi diplomát, bár közelebb is találnának képzőhelyet. E trendek jelentőségéről szólva kiemelte: Az önfinanszírozóvá alakuló felsőoktatásban az az intézmény marad fenn, amelyik nyer az országos versenyben.