Amellett, hogy nem rájuk tartozó dolgokról kellene kérdezniük a betegeket, idejük sincs ilyesmire - mondják a háziorvosok.
Jövő hónaptól személyes kérdéseket tesznek fel betegeiknek a háziorvosok, a válaszokat pedig feltöltik az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térbe. Szexuális irányultságra és vagyoni helyzetre is irányulnak kérdések, a válaszadás azonban önkéntes. Az orvosok plusztehernek érzik a törzskarton kitöltését, és nem is szívesen faggatóznak olyasmiről, ami nem rájuk tartozik - írta a délmagyar.hu.
– Felháborítónak tartom ezt az adatgyűjtést – fogalmazott Szabó Mária szegedi háziorvos. – Teljesen biztos, hogy sem a beteg, sem az orvos érdekét nem szolgálja, hogy dokumentáljam, hány keresőképes ember él a családban, vagy hogy milyen szexuális beállítottságú. Én határozottan visszautasítom ezt a feladatot, nem is fogom megcsinálni.
A háziorvos kiemelte, amellett, hogy nem rájuk tartozó dolgokról kellene kérdezniük a betegeket, idejük sincs ilyesmire. – Nagyjából 40 percet venne igénybe betegenként ennek a törzskartonnak a kitöltése. Vajon mikor kellene mindezt megcsinálni, amikor a betegellátásra se jut elég idő? Van, amikor napi 80 beteg is megfordul a rendelőben, emellett sokan hoznak leleteket is, amelyeket még rendelési idő után rögzítünk. Ezt követően még délutánra kellene visszahívnom kérdőívezésre a betegeimet? Vagy vegyek fel erre egy embert, aki csinálja, miközben pénzt nem adnak hozzá? – sorolta a felmerült kérdéseket Szabó Mária.
A rendelkezés külön érdekessége, hogy annak elindítását éppen a nyári szabadságok idejére időzítették, amikor sok háziorvos nem dolgozik, mások pedig helyettesítenek, így még több munkájuk van. Abban egyetértenek az érintettek, hogy egyelőre fogalmuk sincs, hogyan álljanak neki az adatgyűjtésnek. A törzskarton „egyéb információk" rovatában felsorolt kérdésekre egyébként a betegeknek önkéntesen lehet válaszolni, vagyis mindenki maga döntheti el, hogy az adott kérdéskörben közöl-e információkat vagy sem.