A halott neuronok több kárt okozhatnak, mint hasznot, mivel előidézhetik a súlyos neurodegeneratív betegségek kialakulását.
Naponta átlagosan több tízmilliárd sejt semmisül meg az emberi szervezetben, ami egy természetes folyamat, ugyanis ezáltal marad a test friss és egészséges. A Yale Orvosi Egyetem kutatóinak először sikerült lencsevégre kapni a neuronok pusztulását egerekben, valamint megfigyelték azt is, hogyan tisztítja meg magát a szervezet a halott sejtektől. Bár az agysejtek kétségkívül fontos részei az emberi idegrendszernek, a halott neuronok több kárt okozhatnak, mint hasznot, mivel előidézhetik a súlyos neurodegeneratív betegségek kialakulását - írta a liner.hu.
Ahhoz, hogy ezeknek a halott sejteknek a feltorlódását el lehessen kerülni, az emberi test egy saját mechanizmust alakított ki, amellyel kitisztítják a szervezetet a használhatatlan neuronoktól. Eddig az orvosok nem értették, pontosan hogyan működhet ez a procedúra, viszont a Yale kutatói úgy tűnik, közelebb kerülhettek a megoldáshoz. Az úgynevezett 2Phatal eljárással az agysejtek halálát indukálták egerekben, majd fluoreszcens színnel befestve őket vizsgálták, hogyan takarította fel a szervezet az elhalt szöveteket. A tudósok rájöttek, három eltérő sejttípus végezte el a feladatokat, egyetlen közös bennük, hogy gliális sejtként funkcionálnak, amelyek lényegében körbeveszik és támogatják a neuronokat. A sejtek halála után néhány órával ezek a mikrogliák megtámadták az elpusztult neuronokat és eltávolították őket, miközben az asztrociták a kapcsolódásért felelős dendriteket tüntették el. Továbbiak és videó a cikkben