Olyan új eljárásokat dolgoznak ki, amelyekkel csökkenthető a meddő párok száma és javulhat a termékenység.
A PTE három kara és a Szentágothai Kutatóközpont csaknem száz tudósa dolgozik Pécsen a nemrég létrehozott Humán Reprodukciós Nemzeti Laboratóriumban azon, hogy olyan új eljárásokat dolgozzanak ki, amelyek által csökkenthető a meddő párok száma és javulhat a termékenység - írta a bama.hu. Kovács L. Gábor professzor, a projekt vezetője szerint a legambiciózusabb tervük egy egészen egyedülálló műtét, anyaméh-átültetés végrehajtása a Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikán.
A projekt vezetője szerint a projekt egyik legambiciózusabb része az anyagméh-átültetés, amelyet Koppán Miklós szülészprofesszor és csapata tervez megvalósítani. Maga az egész eljárás hatalmas előkészületet igényel. Világszerte eddig mintegy 30-40 alkalommal próbálkoztak ilyen transzplantációval, főleg az Egyesült Államokban, Németországban, és volt már, hogy nemcsak sikerült átültetni az anyaméhet, hanem gyermeket is szült a méhet kapott édesanya.
– Ahogy manapság már át lehet ültetni a vesét, a májat, a szívet – ezeket már rutinszerűen –, úgy szó lehet anyaméh-transzplantációról is, akár rokonoktól, közeli hozzátartozóktól „szerezve”, de sikerült már balesetben elhunytakból kivenni a méhet. Magyarországon ilyen műtét eddig még nem volt, hiszen nagyon összetett eljárás. Az operáció után jön a következő, akár évekig tartó folyamat, megakadályozni, hogy az édesanya szervezete kilökje az idegen szövetet, de akár a fordítottja is megtörténhet, azaz az idegen szövet is megtámadhatja az anya szervezetét. Erre külön speciális részlegek kellenek, így nem hiszem, hogy a 3-3,5 éves programunk elején lesz ez megvalósítható, de remélem, hogy a vége felé be tudunk arról számolni, hogy elindultunk ezen az úton - idézte a lap.