A tét valójában az: ki rendelkezzen az egészségügyi ellátásokra még költhető forrásokkal?
A hét második felében, a Fidesz-frakció Hajdúszoboszlói kihelyezett ülésén dől el, hogy Orbán Viktor kormányfő végül hogyan foglal állást a kórházak feletti felügyelet átalakításáról: Szócska Miklós egészségügyi államtitkár és csapata által összeállított Semmelweis Terv vagy a fideszes megyei vezetőknek tett ígérete alapján alakítják át az egészségügyet. Szócska Miklós a megyéknél jóval nagyobb egységekben és úgynevezett térségi intézetek irányítása mellett szervezné újra az ellátórendszert. Ezzel szemben a fideszes megyei politikusok a kormányhivatalokra bíznák az egészségügyi intézményeket, s így változatlanul megyei keretek közé szorítanák a kórházak működtetését.
Információk szerint a miniszterelnök végső álláspontját jelentősen befolyásolhatja, hogy melyik tábornak sikerül maga mögé állítania a kormánypárti képviselők többségét. A tét valójában az: ki rendelkezzen az egészségügyi ellátásokra még költhető forrásokkal.
Az egészségügyért felelős államtitkár kabinetjével kétnapos siófoki értekezleten „tréningezett" a Fidesz-frakció ülésére. Értesülések szerint az államtitkár adatokkal, nemzetközi bizonyítékokra alapozott modellekkel szeretné bizonyítani, hogy a hazai egészségügy gondjaira a legjobb megoldás a Semmelweis Terv. Szócska Miklós koncepciójának lényege, hogy az állam csak ott és csak annyi ellátást finanszírozzon, ahol a feladat elvégzésére van kellő gyakorlattal rendelkező orvos és eszköz. További fontos érve, hogy a meglévő források újraosztásával - a most rendelkezésre álló összegből - is működtethető rendszer.
A frakció egészségügyi és szociális kabinetjének vezetője, Nagy Kálmán a Népszabadságnak csak annyit mondott: a képviselők kemény kérdésekkel készülnek a találkozóra, de a részletekről nem tud még mit mondani, mert még maga sem nézett bele az eddig összegyűlt „csomagba". A megyei fideszes vezetők az elmúlt napokban sajtónyilatkozatokkal próbálták előkészíteni a frakcióülésen várható vitát.
Az egészségügyi államtitkárság külön is tárgyalt a kórházak sorsáról a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériummal, és jelezték a tárcának, miért nem jó, ha az ellátórendszer átalakítása ürügyén megyei közgyűlési elnök helyett majd a kormányhivatal vezetőivel kell „megbirkózniuk". Információk szerint azt a választ kapták, hogy kormányzati szinten fognak dönteni arról, hogy a különböző intézmények az adott minisztériumhoz vagy a területi kormányhivatalhoz fognak kerülni.