• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Szomjasan életveszélyben

Lapszemle Forrás: Szabad Föld

Kánikulában jobban vágyódunk egy nagy pohár hideg víz után, mint egy tányér ételre.

Ha a szervezetünk szomjazik, az számos kellemetlen következménnyel járhat. Az egészséges, átlagos súlyú felnőtt testének 70-75%-a víz, ez azonban az életkor előrehaladtával fokozatosan csökken. Míg a csecsemő szervezetének 80, addig az idős emberének már csupán 50%-át teszi ki az éltető folyadék. Agyunknak mintegy 78, vérünknek 85, szívünknek 77, izmainknak mintegy 70%-a víz. Rendkívüli szerepet játszik a vérkeringés működésében, a vérnyomás szabályozásában, de hat a vér összetételére is – írja a Szabad Föld – online.

A víz segíti a tápanyagok felszívódását, oxigént visz a sejtekhez, elszállítja a szén-dioxidot, s közben szabályozza a vér sav-bázis egyensúlyát, továbbá szervezetünk méregtelenítésében, a salakanyag továbbításában is fontos szerepet tölt be. A tiszta víz tehát főbb szerveink működésének karmestere.

A szomjúságérzés, a kiszáradt száj jelzi, hogy sejtjeink már huzamosabb ideje folyadékhiánnyal küzdenek. A gyakori fejfájás, a koncentrációs zavar, a csökkent teljesítőképesség, a száraz, feszülő bőr, a székrekedés a szervezet dehidratáltságára figyelmeztet. Nem csak kánikulában, hanem a hűvösebb napokon is gondoskodnunk kell a megfelelő folyadékbevitelről. Legjobb, ha tiszta vizet iszunk, több adagban, egyenletesen elosztva a nap folyamán. (A rövid időn belül elfogyasztott nagy mennyiségű víz kimoshatja a szervezetből az ásványi anyagokat.) Egyes italok – például az alkohol, a cukor-, szénsav- és koffeintartalmú termékek – elvonják belőlünk az amúgy is kevés folyadékot.

A főétkezések előtt és után igyunk meg egy-egy nagy pohár (2,5-3 dl) tiszta vizet, s egy-egy pohárnyival közvetlenül felkelés után és lefekvés előtt is. Az evés előtt elfogyasztott víz eltelíti a gyomrot és gyorsítja az anyagcserét.
Hogy kinek mennyi vízre van szüksége, az életkortól, az évszaktól és a fizikai igénybevételtől is függ. Az átlagos aktivitású felnőtt napi folyadékszükséglete 2,5–3 liter, ami sportolás, kemény fizikai munka vagy nagy meleg esetén emelkedik, mivel többet izzadunk.

A gyógyszerek többsége a bennük lévő kémiai anyagok feldolgozása miatt pluszvizet von el a szervezettől.
Az idős emberek a szomjúságot is kevésbé érzik. Általában kevesebbet isznak a kelleténél, ami felgyorsítja az öregedés folyamatát.

Elegendő vízfogyasztás esetén 45%-kal csökken a vastagbél-, 79%-kal a mell- és 50%-kal a hólyagrák kialakulásának veszélye.