• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Tájékoztatni kell majd az örökbefogadottat

Lapszemle Forrás: Népszabadság Online

Az örökbefogadott gyermek információt kérhet a vér szerinti szülők egészségével összefüggő adatokról.

Ha valaki megkérdezi, a gyámhatóságnak közölnie kell, hogy örökbe fogadták-e, s vannak-e élő testvérei. A családjogi törvény módosítása szerint szélesítik majd a származás megismeréséhez való jogot. A gyámhatóságnak tájékoztatást kell majd adnia arról, hogy a kérelmezőt örökbe fogadták-e, élnek-e a vér szerinti szülei, illetve a rendelkezésre álló adatok alapján van-e testvére – így rendelkezik majd a családjogi törvény. Az örökbefogadott a ma hatályos szabályok szerint is kérhet információt anyjának és apjának adatairól, de a tájékoztatás megadásához őket, illetve kiskorú esetén az örökbefogadót is meg kell hallgatni – írja a Népszabadság – online.

A parlamenthez a napokban benyújtott tervezet viszont a tizennegyedik életévét betöltött gyermek származásának tisztázása érdekében törvényes képviselője nélkül is fordulhat a gyámhatósághoz, és azt, hogy örökbe fogadták-e – illetve a hatóság ismeretei szerint vannak-e testvérei –, mindenképpen közlik vele.

Ahhoz azonban, hogy a szülők és az esetleges (fél)testvérek személyi adatait is megismerhesse, változatlanul az érintettek hozzájárulására lesz szükség, és 18 évnél fiatalabb gyermek esetén az örökbefogadónak is nyilatkoznia kell. A vér szerinti hozzátartozókkal tehát az örökbefogadott továbbra is csak azok beleegyezésével keresheti a kapcsolatot.

Az örökbefogadott gyermek – és törvényes képviselője is – információt kérhet a vér szerinti szülők egészségével összefüggő adatokról – ez is újdonság, amihez a gyámhatóság az egészségügyi szervektől igényelhet adatokat, és azok a tájékoztatást nem tagadhatják meg. Ebben az esetben viszont személyes adatokat nem adhatnak ki, tehát az esetleges betegségekről az örökbefogadott csak név nélkül szerezhet tudomást.

Szélesíteni kell a származás megismeréséhez való jogot, ezért bizonyos esetekben a gyámhatóságot tájékoztatási kötelezettség terheli majd – áll a törvénytervezet indoklásában. Ám ma az örökbefogadott csak akkor tudhatja meg, hogy vannak-e testvérei, ha a vér szerint szülők ehhez segítséget nyújtanak. Ha a javaslatot elfogadják, a népesség-nyilvántartásban és más adatbázisokban fellelhető információk alapján a gyámhatóságnak kell adatokat szolgáltatnia.