• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Támad a megölhetetlen rezisztens szuperszúnyog

Lapszemle 2022.11.08 Forrás: InfoStart
Támad a megölhetetlen rezisztens szuperszúnyog

A kutatók azért aggódnak az Anopheles stephensi faj a malária terjesztésében vállalt szerepe miatt, mert az városi környezetben is szívesen él.

Etiópiában az Anopheles stephensi szúnyogfaj megjelenése okozott járványkitörést: ez a faj rovarölő-rezisztens és másképp is viselkedik, mint a maláriát korábban terjesztő fajok tették - írta az Infostart.

Az új szúnyogfaj megjelenése nehezebbé teheti a kontinensen a malária eltörlésére tett erőfeszítéseket. A járványkitöréseket az utóbbi időben nehéz volt megfékezni Afrikában, mivel az egészségügyi dolgozók és a kutatók a pandémiára összpontosítottak. 2019 és 2020 között a maláriás fertőzések száma Afrikában 7 százalékkal, mintegy 228 millióra emelkedett –idézte a Nature cikkét a lap.

A kutatók azért aggódnak az Anopheles stephensi faj a malária terjesztésében vállalt szerepe miatt, mert az gyakran szaporodik hordókban vagy kutakban, így városi környezetben is szívesen él. Más, malária terjesztésért alkalmas fajok inkább pocsolyákat és tavakat választanak petéik lerakásához, így inkább vidéken fordulnak elő. A gyors urbanizálódás Afrikában nagy teret biztosít az A. stephensi faj számára a szaporodásra.

Fitsum Tadesse kutató szerint ráadásul a szúnyog lárvái különösen ellenállóak; a szúnyog még a száraz évszakokban is fennmarad, ellentétben más maláriahordozókkal, amelyek megfelelő szaporodóhelyek nélkül elpusztulnak.

További aggodalomra ad okot, hogy az A. stephensi a kültéri környezetet részesíti előnyben, ami hatástalanná teszi a szúnyogok elleni védekezés néhány hagyományos módszerét, például a szúnyogháló alkalmazását és a permetezést.

A tét nagy: az Etiópiával szomszédos Dzsibuti 2012-ben, amikor a kutatók először találkoztak az A. stephensi-vel, a malária felszámolásának küszöbén állt. Azóta a fertőzések száma ugrásszerűen megnőtt, 2020-ban több mint 73 ezer esetet jelentettek. Az elmúlt években a szúnyogfajt észak-Nigériában, a kontinens több ezer kilométeres körzetében figyelték meg. A WHO 2019-ben riasztást adott ki az A. stephensi miatt, idén szeptemberben pedig az ügynökség kezdeményezést indított a terjedésének megállítására - írták.

Legolvasottabb cikkeink