Magyarországon az év hátralevő részében is folytatódik a recesszió.
A GKI Gazdaságkutató Zrt. előrejelzése szerint Magyarországon az év hátralevő részében is folytatódik a recesszió. A kivitel a Mercedes fellendülő exportja ellenére alig gyorsul, a belföldi keresletben pedig nem várható javulás. A forint nyár folyamán kialakult - a viszonylag kedvező nemzetközi pénzpiaci hangulatnak és az IMF-EU-tárgyalások megkezdésének köszönhető erőssége - átmenetinek bizonyult – olvasható a Népszava – online oldalán.
Mivel a kormány deklaráltan nem kíván változtatni gazdaságpolitikáján, aligha születhet meg az IMF-fel való megállapodás, s nem lesz megteremthető az a befektetői bizalom sem, amely a gazdasági növekedés beindulásához szükséges beruházásokat fellendítené.
A magyar gazdaság az első félévben 1 %-kal zsugorodott, ez lényegesen meghaladja az Európai Unió 0,2 %-os átlagát. Régiónkban csak a cseh és szlovén bruttó hazai termék (GDP) csökkent, a többieké - ezen belül az IMF-fel megállapodást kötött Románia GDP-je - emelkedett. Bár az európai visszaesés csak minimálisan erőteljesebb a vártnál, aggasztó, hogy a konjunkturális várakozások jellemzően romlóak.
A foglalkoztatás statisztikailag ugyan kissé emelkedett, ez azonban jelentős részben a bővülő közfoglalkoztatás eredménye. Emellett minden bizonnyal emelkedett a "szürke foglalkoztatás" is.
A közfoglalkoztatás nélküli költségvetési szektorban ugyanis az első félévben 2,4 százalékkal, az ötfősnél nagyobb versenyszektorban pedig 1,8 százalékkal volt kisebb a tavalyinál a létszám. A munkanélküliségi ráta júliusban idén első alkalommal volt alacsonyabb az egy évvel korábbinál, a csökkenés 4 400 fő. A közmunkások száma azonban ennél lényegesen nagyobb mértékben emelkedett.