Gyakorlatilag félezer egészségügyi tudással rendelkező informatikus szakértelme megy a szemétbe, ez pedig erőforrás pocsékolás.
A közegészségügyben a kórházaknak és a szakrendelőknek 2025. év végéig át kell állni az e-Medsol informatikai rendszerére. Az orvosoktól a nővérekig mindenkit meg kell tanítani egy új felület használatára, ami akár hónapokig is tarthat – mondta az Economxnak Király Gyula, az Orvostechnikai Szövetség témavezetője.
Azért tavaszra datálja a krachot, mert valójában még egyetlen egy kórházban sem történt meg a teljes átállás. Országszerte közel hatvan kórházban kell átállítani az informatikai rendszert az e-MedSol rendszerére. Egy intézmény papíron már átállt, ez a budapesti Bajcsy-Zsilinszky Kórház, de még nem ismerik Király Gyuláék a hatásvizsgálatokat. Emellett még Veszprém vármegyében is elindult az intézmények informatikai átállításának folyamata.
Az e-Medsol informatikai rendszerét a hazai egészségügyi rendszerben az intézmények 25 százaléka egyébként eddig is használta, ezen belül a megyei kórházak 40 százaléka, a négy orvosegyetemből pedig három ezzel az informatikai rendszerrel rögzíti a betegadatokat, mondta Király Gyula.
A káoszt már most is érzékelik azok az intézmények, ahol elindult az átállás, például keresgetik a betegadatokat, nem tudják az új programban, hogy mit hova kell írni, hol vannak az új rubrikák. Akik betegadatokat adminisztrálnak ők sokkal többet fognak dolgozni, mint eddig. Ez a munka, többlet stresszel és még több költséggel, valamint még több humánerőforrás-igénnyel is jár. És az is elképzelhető a szakember szerint, hogy az átállás során sérül a betegadatokhoz való hozzáférése az orvosoknak.
A jelenlegi medikai szoftver szállítók több mint 60 kórház számára nyújtanak informatikai szolgáltatást, de már csak 2025. december 31-ig tehetik meg. Ez vakrepülés és komoly károkozás, ami történik, ellehetetlenítenek egy működő piacot, mondta Király Gyula. Az biztos, hogy az új rendszer sokkal drágább lesz, az átállás körülbelül 10-15 milliárd forintba fog kerülni. A rendszer üzemeltetése pedig évente akár 4-5 milliárd forint közpénzt is felemészthet. Részletek a teljes cikkben