A Servier magyar kutatói kifejlesztettek egy gyógyszerjelölt molekulát, amely ígéretesnek látszik bizonyos ráktípusok esetében.
Amikor Jacques Servier elhatározta, hogy a kutatások eredményessége érdekében külföldön is létre kell hozni egy intézetet, nem is volt számára kérdés, hogy Magyarországon keres vegyészeket, tudósokat. Így 2008-ban megnyitotta kapuit Budapesten a Servier Kutatóintézet, amely elsősorban az anyagcsere- és a daganatos betegségek kezelésének fejlesztésével foglalkozik. Nemrég a tekintélyes Nature folyóirat egy kiemelt cikket közölt arról, hogy a Servier magyar kutatói kifejlesztettek egy rákellenes szert, és az eddigi kísérletek azt mutatják: eredményesen gyógyít bizonyos ráktípusokat. A Servier Kutatóintézet igazgatóját, Kotschy Andrást az Origo kérdezte a szerről, a kutatás jelenéről és a remélt jövőről.
- Mire letettük a molekulát az „asztalra" azzal, hogy szerintünk ez jó gyógyszerjelölt lehet, az hatéves folyamat volt. Lezárult a kutatás, elindult egy preklinikai fejlesztési stádium, amely következő két-három évig tartott. Két dolgot kellett kiderítenünk. Az egyik az, hogy kik azok a betegek, akiknek érdemes lesz adni. A másik pedig az, hogy kizárjuk annak a lehetőségét, hogy veszélyes vagy káros legyen az emberre.
Meg kellett tudnunk, hogy mekkora a dózis, amelyet még biztonsággal adhatunk az embernek, és hogy melyek azok a szervek, amelyekre érdemes jobban figyelni a kezelés során – ahol jelentkezhetnek esetleges mellékhatások. Ezen a fázison is túljutottunk.
Most indulnak meg a klinikai vizsgálatok. Körülbelül még hat-hét év – ha nagyon jók az eredmények, akkor három-négy év, mire a betegek számára elérhető lesz a gyógyszer. Persze, itt is felmerül a kérdés, hogy a világ mely országaiban használják majd a gyógyszert, hol mennyibe kerül majd, és hogy az egészségbiztosítási pénztár mely országokban támogatja, és melyekben nem - mondta el az igazgató.
Magyar áttörés a rák gyógyításában
Egy magyar vezetésű nemzetközi kutatócsoport olyan készítményt fejlesztett ki, amely öngyilkosságba kergeti a daganatokat. Blaskó Gábor, a kutatócsoport vezetője elmondta: a szer ugyan még nem gyógyszer, hanem gyógyszerjelölt molekula, melynek előnyös biológiai és biztonsági tulajdonságai arra utalnak, hogy jelentős gyógyszere lehet bizonyos rákos megbetegedéseknek, elsősorban leukémiának, limfómáknak.
A molekula annyiban új, hogy olyan célpontot próbál támadni a szervezetben, amely teljesen természetes folyamatok része. A szervezet okos, és ha egy sejt elöregszik vagy megsérül, akkor megsemmisíti, kilöki a szervezetből és helyébe újat alkot. Vannak fehérjék, melyek ezt a programozott sejthalált elősegítik, és vannak olyan fehérjék melyek épp ellenkezőleg, ezt a megsemmisítési parancsot kívánják meggátolni.
A készítmény most mérföldkőhöz érkezik, idén ugyanis megkezdődik a klinikai kipróbálása, így kísérleti szakaszba lép.- hangzott el a Kossuth Rádió Napközben című műsorának a rák elleni világnap kapcsán készült összeállításában, melyet a hiradó.hu tett közzé.