• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Tehetséges fiatalok Bagdy Emőke új könyvében

Lapszemle Forrás: mno.hu

A tehetség kibontakozása című kötet másként közelít tárgyához, mint a legtöbb, a tehetséges személyiséggel foglalkozó írás.

A jövő reménységeire, a fiatal tehetségekre koncentrál, ugyanakkor szokatlan optikából teszi ezt: az eredetiség és a mögötte meghúzódó problémavilág sajátosságaira hívja fel a figyelmet – írja a Magyar Nemzet online.

Hogyan lesz a „titokzatos többletből" tehetség? Utat tör-e magának a talentum? Van-e a tehetségnek, a tehetséges személyiségnek sötét oldala? Bagdy Emőke, Kövi Zsuzsanna és Mirnics Zsuzsa alapos hazai kutatásuk eredményeit közreadva adják meg a választ a kérdésekre. A Helikon Kiadó gondozásában megjelent A tehetség kibontakozása című kötetükben – ahogy Bagdy Emőke klinikai szakpszichológus, a téma egyik szakértője fogalmazott – nem a tehetséges személyiség (ismert, felfedezett, kiművelés alatt álló) képességsajátosságait vizsgálták, hanem azt, ami az e fény mögötti árnyék: a nehéz és sötét oldalt, a lelki problématerületeket. Ezekkel ugyanis az eddigiekben kevéssé foglalkoztak a kutatók.

A kötet cselekvő módon, segítő gyakorlattal szolgálja a tehetség szabad kibontakozását, miközben arra is felhívja a figyelmet, hogy a tehetség abban is különleges, ahogyan csekély segítségre hatalmas pozitív változással válaszol. Az ugyanis – figyelmeztet Bagdy –, hogy a tehetség utat tör magának, kollektív tévedés. A zseni „úttörő" erőfeszítéseinek leggyakrabban betegség vagy korai halál az ára. A tehetséget 20 százalékban a magával hozott készség, hajlam, és 80 százalékban a ráfordítás, a motiváció, a szeretettel művelés határozza meg. Ettől függ, hogy a tehetségígéret valóra váltja-e magát.

Ebben a 80 százaléknyi figyelemben, támogatásban, törődésben és cselekvő szeretetben van óriási szerepük a szülőknek, pedagógusoknak, a nevelő munkában részt vevő szakembereknek.

A tehetség kibontakozása című kötet őket szólítja meg, gyakorlati ötleteket adva a tehetségfejlesztésben alkalmazható lehetőségekkel kapcsolatban, hiszen – vallják a szerzők – fiatal tehetségeinket csak együttes és együttműködő segítő-támogató munkával tudjuk előre vinni azon az úton, amelyre tehetségük indította el őket.