A tej összességében nagyon egészséges, és lényeges is a megfelelő tápanyag-ellátottság szempontjából.
Kálciumforrás, immunerősítő és még laktat is. „A tej élet, erő, egészség" – harsogta sokáig a hirdetés. Ám a ’90-es évek új utakat kereső egészségipara célkeresztbe vette a tejet is. A neten számtalan cikk kering a tej káros hatásairól, a fogyasztási kockázatok között a kétségkívül létező laktózérzékenység mellett ott van a rák vagy a hormonális elváltozások, illetve a cukorbetegség is. De mi igaz ebből? Lejáratás, vagy leleplezés a tej káros hatását emlegető cikközön? – írja a Kossuth Rádió Napközben című műsorában elhangzottak nyomán a hirado.hu portálja.
Az európaiak 15 százaléka egészségügyi, vagy életmódbeli okokra hivatkozva nem fogyaszt tejterméket, virágzik ellenben az azokat helyettesítő tápanyagok piaca. Pedig van olyan tápanyag, amely leginkább a tejjel juthat be a szervezetünkbe.
A tej összességében nagyon egészséges, és lényeges is a megfelelő tápanyag-ellátottság szempontjából. Fontos kalciumforrás, amely egyébként nem igazán kerül be megfelelő mennyiségben az étrendbe. Ez egyértelműen igaz a felnőtteknél – a csecsemőknél és a kisgyermekeknél viszont más a helyzet – emelte ki Arató András gyermek-gasztroenterológus, az I. sz. Gyermekklinika igazgatóhelyettese.
A legjobb táplálék az anyatej, 6 hónapos korig kizárólag az javasolt. Utána is fenn kell tartani az anyatejfogyasztást, de már csak kiegészítőként. Ha szükséges az anyatej helyettesítése, akkor a tápszerek is tejalapúak.
Sokan azt javasolják, hogy a szülők egy éves kortól már térjenek át a színtej adására – ez viszont a szakértő szerint nem jó. Ha ugyanis kizárólag színtejet kap a kicsi, akkor túlzottan magas lesz a fehérjebevitel, ami később a kövérség kialakulásához vezet. Vagyis ebben az életkorban szükség van a tejre, de megfelelően kell adaptálni. A fehérjetartalmat csökkenteni kell, és úgy kell ellátni vitaminokkal, nyomelemekkel, hogy nagyjából fedezze a kisdedek igényeit.
További részletek a weboldalon.