A leállás oka, hogy a hepatitis C-t és a koronavírust is ugyanazok a szakemberek gyógyítják, a fókusz pedig az utóbbi betegségen van.
Teljesen leállt Magyarországon a hepatitis C-s betegek szűrése – mondta a Világgazdaságnak Makara Mihály, a Budai Hepatológiai Centrum főorvosa –, ezért csökken az újonnan regisztrált fertőzött betegek száma. A leállás oka, hogy a hepatitis C-t és a koronavírust is ugyanazok a szakemberek gyógyítják, a fókusz pedig az utóbbi betegségen van.
Tavaly havonta mintegy kétszáz betegnél kellett megkezdeni a hepatitis C miatti kezelést, az idén száznál is kevesebbnél. Korábban voltak szűrések börtönökben, a háziorvosoknál, a VIII. kerületben pedig egy mobil labor is járta az utcákat.
A hazai lakosság 0,7 százaléka, több mint 70 ezer ember lehet ezzel a vírussal fertőzött úgy, hogy a többségük nem is tud róla. Az utóbbi három évben nyolcezer gyógyult beteg szerepel a nyilvántartásokban.
Az országban 23 vidéki és nyolc fővárosi hepatológiai centrumban kezelik a májbetegeket. Tavaly 13,8 ezer hepatitises részesült egészségügyi ellátásban az egészségbiztosító adatai szerint. Ezekre a betegekre az egészségbiztosítási alapból évente mintegy 6,5 milliárd forintot költenek, a pénz 90 százaléka megy gyógyszeres terápiára, a többi diagnosztikára és az egyéb ellátásokra. „A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) a betegek kezelését száz százalékban támogatja, még dobozdíjat sem számol fel” – mondta Makara Mihály.
További részletek a cikkben.