„Ezekben a padokban ült hallgatóként, és ide tért vissza oktatóként. Nem véletlen tehát, hogy éppen ezt a tantermet választottuk..."
Megható és méltóságteljes ünnepség keretében avatták fel a Pécsi Tudományegyetem Természettudományi Karán azt a tantermet (E/214), amely mostantól Jakab Ferenc, az egyetem egykori professzora, innovációs rektorhelyettese és a Virológiai Nemzeti Laboratórium vezetője nevét viseli. A kivételes tudósember előtt tanítványai, kollégái, valamint családtagjai és a tudományos közélet szereplői is fejet hajtottak, írja az univpecs.com.
Az esemény nyitóbeszédében a kar dékánja, dr. Trócsányi András, hangsúlyozta: „Feri fiatalos, dinamikus, innovatív személyisége miatt nem volt kérdés, hogy másképp szeretnénk megőrizni az emlékét, mint pusztán egy névtábla kihelyezésével.
Olyan tantermet választottunk, ahol valóban otthon volt, ahol tanított, ahol élt, ahol maradandót alkotott.”
A terem felújítása során cél volt, hogy a mai generáció számára is átélhető formában jelenjen meg Jakab Ferenc munkássága, vizuális és tartalmi eszközökkel egyaránt.
Dr. Miseta Attila, a PTE rektora személyes hangú beszédében idézte fel közös munkájukat, amely a világjárvány idején vált intenzívvé. Elmondta, hogy Jakab Ferenc nemcsak kiemelkedő virológusként, hanem karizmatikus, összefogásra képes vezetőként is helytállt a válság közepén. „Feri azon kevesek közé tartozott, akik képesek voltak híd szerepet betölteni a tudomány, az egyetemi szféra és a politikai döntéshozók között. Nem csupán egy kutató volt, hanem egy hiteles hang, akihez a társadalom is bizalommal fordult” – mondta a rektor.
Dr. Gábriel Róbert, a Biológiai Intézet igazgatója személyes emlékekkel kiegészítve emelte ki Jakab Ferenc egyetemi éveit. „Ezekben a padokban ült hallgatóként, és ide tért vissza oktatóként. Nem véletlen tehát, hogy éppen ezt a tantermet választottuk az ő nevének viselésére” – mondta meghatódva. Az igazgató szerint
"Jakab Ferenc karrierje „klasszikus tanmeséje annak, hogyan lehet az egyetemi rendszer alsó fokairól eljutni a tudományos és közéleti vezetés csúcsáig, méghozzá kivételes alázattal, munkabírással és emberi tartással.”
A teljes információ a cikkben.