• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Téved, aki szerint nálunk csak melleket műtenek

Lapszemle 2021.04.02 Forrás: index.hu
Téved, aki szerint nálunk csak melleket műtenek

Célszerű lenne a magánegészségügy műtő- és kórháziágy-kapacitásait arra használni, hogy valamelyest ledolgozzuk a várólistákat.

Az állam einstandolná a Covid elleni védekezéshez az épületeiket és az eszközeiket, ők viszont másfajta segítséget ajánlanak fel, mert másban jók. Leitner György, az Affidea Magyarország vezérigazgatója, a Primus Egyesület elnöke és Kóka János, a Doktor24 cégcsoport elnöke adott páros interjút az Indexnek arról, hogy merre tart a hazai magánegészségügy, amely rég messze nem arról szól, hogy „csak melleket műt”.

A hosszú Coviddal vagy a vírus okozta maradványtünetekkel küzdők közül eddig hányan jelentek meg önöknél? 

Kóka János: Egyre többen fordulnak hozzánk az állami egészségügyből kiszorulók, ahol most elsősorban intenzív, akut Covid-ellátás folyik. Itthon változatlanul sok millió ember él magas vérnyomással, krónikus szív- és érrendszeri, valamint daganatos megbetegedésekkel, és hosszan sorolhatnám. Nekik ugyanúgy biztosítani kell az egészségügyi ellátást, mintha nem lenne Covid. Közben nálunk is egyre nagyobb az igény a poszt-Covid-szövődmények szűrésére, illetve rehabilitációjára, a gyerekeknél és a felnőtteknél egyaránt. A lassú lefolyású, elhúzódó, maradványtünetekkel hosszan jelentkező koronavírusos megbetegedések száma egyértelműen növekszik.

Az ő kezelésükre már külön orvoscsapatot állítottunk össze, mert ezeknek a betegeknek az ellátása komplex tudást igényel. Fontos lenne, hogy az aktív, teljes értékű életbe, a munkába való visszavezetésük útját ugyanolyan alaposan tervezzük meg, mint amekkora precizitást igényel a megelőzés, az oltási program kidolgozása. Valószínűleg most még a poszt-Covid- és hosszú Covid-esetek emelkedő görbéjének az elején járunk, és ez újabb időzített bomba lehet az amúgy is túlterhelt egészségügyben.

Olyan magánklinikákat vezetnek, amelyek felajánlották szolgálataikat a kormánynak a koronavírus elleni küzdelemben. Ehhez képest a kormány néhány hete rendeletben rögzítette, hogy használhatja az épületeiket és az eszközeiket. Hol tart most a folyamat?

Leitner György: Két hete jeleztük a kormány és az egészségügyi döntéshozók felé, hogy szeretnénk átvállalni a közszférától a Covid-ellátások prioritása miatt kiszoruló egyéb ellátásokat. Amikor az állami kórházakban már műtőket alakítanak át a Covid-fertőzöttek intenzív ellátására, akkor ott már nem műtenek betegeket, azaz emberek maradnak ellátatlanul. És igaz ez számos, a járvány alatti védekezés alatt ugyancsak háttérbe szoruló járóbeteg-ellátási területre is.

Persze eljöhet az a pillanat, amikor a közkórházi helykapacitások kimerülnek, és felmerül az igény, hogy bocsássuk rendelkezésre az épületeinket, de az teljesen irreális elvárás, hogy a magánegészségügyi szolgáltatók közkórházakból kiszoruló, intenzív terápiát igénylő covidos betegeket vegyenek át, mert erre egyszerűen nem alkalmasak. Intenzív terápiás ágy a teljes magyar magánegészségügyben legfeljebb húsz lehet összesen, de lehet, hogy sokat mondtam. 

K. J.: Mi másban és másképp tudunk érdemi segítséget nyújtani, ezért a mi javaslatunk az volt, hogy arra használjanak bennünket, amiben jók vagyunk. 

Például a magánkórházak is bekapcsolódhatnának a közellátás tehermentesítésébe. Magyarországon jelenleg 25 ezer ember vár műtétre, közülük több mint tízezren már több mint egy éve. Ezek nem számítanak ugyan életmentő beavatkozásnak, de gondoljunk csak bele, milyen évekig együtt élni egy tönkrement térdízülettel, és marékszámra szedni a fájdalomcsillapítót, arra várva, hogy ránk kerüljön a sor. A kórházi várólisták a Covid nyomására ráadásul egyre csak híznak. A fekvőbeteg-ellátásban ezért célszerű lenne a magánegészségügy műtő- és kórháziágy-kapacitásait arra használni, hogy valamelyest ledolgozzuk a várólistákat.

L. Gy.: Kevesen tudják, hogy számos magánszolgáltató hosszú évek, akár évtizedek óta vesz részt államilag szabályozott, transzparens módon a közfinanszírozott ellátásban, például a képalkotó diagnosztikában. Az Affidea több mint 700 ezer beteg számára nyújt képalkotó diagnosztikai szolgáltatást, a jelenlegi járványügyi körülmények között is, és mi biztosítjuk a budapesti CT- és MR-ügyeletek 60 százalékát. Továbbiak a cikkben

Legolvasottabb cikkeink