Már a kezdetektől fogva igaz volt, hogy az oltások haszna messze meghaladja a kockázatét, még akkor is, ha csak a szívinfarktusról vagy a stroke-ról van szó.
Amikor az összeesküvés-elmélet hívei már érezték, hogy az oltással beadott mikrochip teóriája talán túlzás, egy másik ürügyet kerestek arra, hogy miért nem oltatják be magukat: azt kezdték el terjeszteni, hogy az oltások szívinfarktust és agyvérzést okoznak. Mint minden álhír, ez is a bizonytalansági tényezőre épített, miután kiderült, az AstraZeneca rendkívül kevés esetben trombózist okozott.
Egy a Nature Communications című tudományos lapban megjelent publikáció szerint az Egyesült Királyság három vezető egyetemének kutatói összesen 45,7 millió angliai felnőtt egészségügyi adatait vizsgálták meg most, hogy kiderítsék, hogy van-e valóságalapja az összeesküvés-elméletnek. A felhasznált adatok a 2020. december 8. és a 2022. január 23. közötti időszakból származnak - írta a hvg.hu.
Kiderült, az artériás trombózisos esetek száma 10 százalékkal alacsonyabb volt az Egyesült Királyságban az első védőoltást követő 13-24. hétben. Az is kiderült, a második és a harmadik oltás után az ilyen események száma még jobban lecsökkent azokhoz képest, akik nem oltották be magukat. A Pfizer/BioNTech esetében 20, az AstraZeneca vakcinája esetében 27 százalék volt a különbség. Hasonló esemény született más problémák, például a mélyvénás trombózis esetében is.
Samantha Ip, a Cambridge-i Egyetem kutatója és a tanulmány vezető szerzője szerint a vizsgálat eredménye alátámasztja azt, hogy a koronavírus elleni védőoltás igenis életeket menthet. A tudósok nem zárják ki, hogy más tényező is befolyásolhatta a szív- és érrendszeri megbetegedések számának csökkenését, ám annyira egybeesik a tendencia csökkenése és az oltások időpontja, hogy ennek nagyon kicsi a valószínűsége.