Oroszországban a tíz legrosszabbul fizetett hivatás között van az orvosi.
Oroszországban több mint 600 ezer orvos dolgozik, egyre 199 páciens jut, míg Franciaországban 294, Belgiumban 238, Belaruszban 1246. Bár társadalmi megbecsültségük magas, a fizetésük nem az: évek óta a tíz legrosszabbul fizetett hivatás között van az orvosi Oroszországban– olvasható a napi.hu portálján.
Az orvosoknál kevesebbet csak az ápolónők, az utazó ügynökök, a titkárnők és az utcaseprők keresnek. Átlagkeresetük havi 26 ezer rubel, mintegy 800 dollár, de ebben benne vannak a csillagászati összegekkel díjazott kórházigazgatók és egyéb hivatalnokok, akik közvetlenül nem végeznek gyógyító munkát.
Ezért bár évente tízezerszám kerülnek ki végzettek az orvosegyetemekről, sokan közülük inkább a gazdaságban helyezkednek el, és tömegesen állnak gyógyszerésznek, így számos szakterületen orvoshiány van, például fogorvosokból, pszichoterapeutákból és gyerekorvosokból, annak ellenére, hogy ezek keresete az átlagosnál magasabb, akár az 1800 dollárt is elérheti.
Sokat mond az ország egészségügyi helyzetéről, hogy a várható élettartam 20 évvel kevesebb mint a fejlett országokban.
Még rosszabb a helyzet Ukrajnában. Az állami statisztikai bizottság adatai szerint az orvosi átlagfizetés 294 dollár, de egy körzeti orvos alapfizetése csak 125 dollár, és a gyakorló orvosoké 199 dollár, vagyis 30%-kal kisebb a hivatalosnál.
Jelenleg a rendszerből 46 ezer szakorvos hiányzik, évente 6000 orvos hagyja el a szakmát vagy az országot, s az aktív egészségügyi személyzet 40%-a nyugdíjas – sorolja az adatokat a portál.