A jogi státusz megerősítése szükséges, mert jelenleg jogi trükkökkel el lehet venni a praxist az orvostól.
A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai szerint míg 2010-ben összesen 6451 háziorvos és házi gyermekorvos praktizált, addig 2015-re ez a szám 174-gyel csökkent. Ráadásul hazánkban a háziorvosok 44 százaléka már elmúlt 60 éves, 11 százalékuk a 70-et is betöltötte. Hasonló a helyzet Tolna megyében is, erősítette meg dr. Schrancz Róbert háziorvos, a Tolna Megyei Orvosi Kamara titkára. Ahhoz, hogy ez a helyzet változzon, legalább két területen kellene módosítani, tette hozzá: az egyik a plusztámogatások mértékének még vonzóbbá tétele, a másik a biztos jogi háttér megteremtése – olvasható a teol.hu portálján.
Harmadik éve, hogy a háziorvosok plusztámogatásokat kapnak a kormánytól, de ezek a megyei orvosi kamara titkára szerint csepegtetve érkeznek. Ez praxisonként 130 ezer forintot jelent, amit fél évre visszamenőleg kapnak, és amit bérkiegészítésre, rezsire lehet használni. Ha egy praxisban minimum ketten dolgoznak (egy orvos és egy asszisztens), akkor ez az összeg megfeleződik, vagyis 65 ezer lesz belőle. El kell telnie pár évnek ahhoz, hogy vonzó legyen ez a terület a fiatal orvosok számára is.
A másik pedig, a jogi státusz megerősítése, vagyis jelenleg jogi trükkökkel el lehet venni a praxist az orvostól. A beteglétszámtól függ a minisztériumi támogatás, emellett sokan helyezkednek el inkább a kórházi szférában, vagy külföldön találnak maguknak munkát. Emiatt nagyon sok a már nyugdíjaskorban lévő háziorvos, aki addig dolgozik, ameddig az egészsége engedi. A többségük a megyében vállalkozóként praktizál, és csak nagyon kevés támogatást kapnak a helyi önkormányzattól. Az iparűzési adó elengedését a megyében csak három önkormányzat tette lehetővé az orvosok számára, köztük van Szekszárd.