A felülvizsgálatot végző intézet főosztályvezetője a felesleges hisztériát emleget.
Csak az ügyfél hibája lehet, ha nem kapta meg a rokkantnyugdíjasoknak címzett, felülvizsgálatról szóló küldeményt - legalábbis a nyugdíjbiztosítási főigazgatóság szerint. Mintegy 10 ezer ember májustól egyetlen forintot sem kap. A felülvizsgálatot végző intézet főosztályvezetője a felesleges hisztériát emleget, míg a betegek megalázó, néhány perces vizsgálatról beszélnek – írja a Népszava – online.
Mintegy 10 ezer rokkant ellátás nélkül marad, ennyien nem jelentkeztek ugyanis a kötelező vizsgálatra. Az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság a Magyar Nemzet megkeresésére közölte, hogy 194 ezer 636 felülvizsgálatra szóló behívólevelet postázott a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság tértivevénnyel. Szerintük csak az ügyfél hibája lehet, ha a levelet nem kapta meg. (Ha a beteg úgy érzi, tőle független ok miatt nem tudta visszaküldeni a jelentkezés lapot, akkor fellebbezhet). A "mintegy" 10 ezer rokkantnyugdíjas ellátását határozatban vonják meg, ez a folyamat már megkezdődött. Májustól ők egyetlen forintot sem kapnak.
A "mintegy" szó felveti a kérdést: miért nincs még mindig pontos adat arról, hányan nem jelentkeztek, a válaszokat ugyanis március 31-ig kellett postára adni. Annak, hogy az érintettek miért nem küldték vissza a levelet, több oka lehet: például az, hogy a nyugdíjfolyósító kézbesítette, de a más címen lévő nyugdíjbiztosítónak kellett visszaküldeni a papírt. Előfordulhat, hogy a beteg elköltözött, esetleg hosszas kórházi kezelés alatt állt, vagy gondnokság alá helyezték.
A Magyar Nemzetnek a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal főosztályvezetője, Székely Ildikó kiemelte, az egész komplex felülvizsgálat körül felesleges hisztéria alakult ki, és nem igaz, hogy súlyos beteg embereket egészségessé nyilvánítanak. Azt is kijelentette, hogy az orvos szakértőknél alapkövetelmény a szakmai színvonal, az empátia és az objektivitás. A valóság azonban mást mutat.
A komplex minősítő rendszer táblázata szerint dolgozni küldhetik az alsó végtagját amputált, vagy agyvérzésen átesett, emiatt közepes végtagbénulást szenvedett beteget. Egységes pontrendszer szerint dolgoznak az orvosok, ezekből kell összeszedni több, mint 40-et ahhoz, hogy a beteget ne küldjék vissza dolgozni. A gerincsérv például 30 pontot ér, ennyit kap a 40 éves számítógép-kezelő, és az 55 éves kazánkovács is.
Az orvosi vizsgálaton tapasztaltakról egy munkaképesnek nyilvánított, "végsőkig elkeseredett, rokkantnyugdíjas pécsi bányász" írt a Pécsi Újságnak. "Amit egy szakorvos az évek során összeállított, a beteget folyamatosan figyelő szakértő leletei alapján javasol, na azt a szakvéleményt a vetkőzéssel, öltözéssel, egy törzshajlítással és némi végtag feszegetéssel cirka 15 perc alatt a földbe döngölik, mindezt kellő felsőbbrendűségi arroganciával". Mint írta, a foglalkoztatási szakértő vizsgálata is rövidebb volt annál, mint amennyit várni kellett, hogy bekerüljön hozzá az ember. "A bent töltött 10 percből 5-öt elvett az adataim ellenőrzése, iskolai végzettségem felsorolása, az eddigi munkaköreim bejegyzése. Aztán jött a szakértői kérdés, milyen munkát bírnék elvégezni. Miután közöltem, hogy igazából semmilyet, a szakértői vizsgálat véget is ért."
A bányász ezek alapján kapta meg az ítélet: dolgoznia kell.
A civil szervezetek tárgyalást kezdeményeztek a kormánnyal arról, hogy vonja vissza a megváltozott munkaképességűekről szóló törvényt, és függessze fel a komplex vizsgálatokat. Mivel a tárgyalás eddig eredménytelen volt, készek akár utcára vonulni.