A sugárszennyezett tejet nem semmisítették meg, hanem kevésbé fertőzöttel hígítva megitatták.
A csernobili atomerőmű 1986-ban történt katasztrófája után a szocialista kormány utasítására a sugárszennyezett tejet nem semmisítették meg, hanem kevésbé fertőzöttel hígítva megitatták a lakossággal – állította a Magyar Nemzetnek adott interjújában Pálmai Béla, a Kelenföldi Tejüzem minőség-ellenőrző laboratóriumának volt vezetője – írja a Magyar Nemzet – online.
Egy ismeretlen ember várta 1986 májusában Pálmai Bélát a Kelenföldi Tejüzem portáján. A minőség-ellenőrző laboratóriumának akkori vezetőjét először a nevén szólította, majd ellentmondást nem tűrő hangon közölte vele, hogy onnantól kezdve személyesen felelős azért, hogy a Magyarország különböző vidékeiről az üzembe érkezett tejszállítmányokból vett mintákat neki átadja. A szakember teljesítette a kérést, majd másnap azt az utasítást is, hogy az Észak-Magyarországról származó tejeket az általa meghatározott arányban össze kell keverni a déli megyékből érkezettekkel. A folyamat körülbelül két hétig tartott.
Pálmai Béla állítása szerint ennek az volt a célja, hogy hogy a mit sem sejtő lakossággal megitassák a csernobili atomkatasztrófa következtében sugárszennyezett tejet. Ami a fővárosban történt, az még a jobbik eset – tette hozzá Pálmai - az ország északi területein ugyanis mindenféle hígítás és figyelmeztetés nélkül itatták meg a tejet a lakossággal. A történtekről írásos bizonyítékai nincsenek. Azok a kollégái, akikkel közvetlenül együtt dolgozott, már mind meghaltak. Kivétel nélkül valamilyen rákban – mondta Pálmai, hozzátéve azt is, ő maga is rákos.
Azért mesélte el a történetét most, mert attól tart, hogy a társadalom elleni, a szocialista hatalom által elkövetett merénylet és irányítói eltűnnek a feledés homályában, amit nem szabad hagyni. Arra kéri a tejiparban akkor dolgozó szakembereket, hogy jelentkezzenek, és tapasztalataikat tárják a nyilvánosság elé. Az elmúlt huszonhat év alatt a csernobili katasztrófa érintettjei belefáradtak a küzdelembe. Pedig máig nem tudni pontosan, hogy a felelőtlenség valójában mekkora kárt okozott az emberiségnek és a természetnek.