• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Több idő juthat a betegekre a non-doktorok segítségével

Lapszemle 2019.05.23 Forrás: szon.hu
Több idő juthat a betegekre a non-doktorok segítségével

A háziorvosi ellátás betegforgalmának kétharmadát tehermentesítheti a prevenciós rendelés - várják a kompetenciarendeletet.

Zsúfolt háziorvosi rendelő, türelmetlen várakozás, majd gyors receptfelírás és a páciens már mehet is tovább. Igen, sokszor írják le ekképp az alapellátás egy vékony kis szeletét, amelyről ma már az egészségügyi szakma is jól látja, hogy reformra szorul, változtatni kell rajta. Mármint a zsúfoltságon, az ötperces orvos-beteg találkozáson, ugyanis a legoptimálisabb esetben sem jut több idő a panaszfelvételre és a gyógyír megtalálására, írja a szon.hu

Ekkor léphetnek be a képbe a kiterjesztett hatáskörű okleveles ápolók (APN), akik a pacientúra kétharmadát meghallgathatják, nyomon követhetik a krónikus betegek (magas vérnyomásban szenvedő betegek, mozgásszervi betegek) állapotát, ha nincs más bajuk. Az okleveles ápolók kompetencialistáját szeptemberre ígéri a szakma, a praxisok is várják már, hogy felkészülhessenek az ebből adódó lehetőségekre és változásokra – mondta el lapnak dr. Dózsa Katalin, a Semmelweis Egyetem menedzserképző központ tudományos munkatársa nemrég Nyíregyházán, az ápolók országos kongresszusán.

A háziorvos 2013 óta foglalkozik az egészségügyi alapellátás-fejlesztés irányaival, kihívásaival, kutatócsoportja egészségpolitikai javaslatokat fogalmaz meg, több ízben vett részt az alapellátás szakmai fejlesztésére vonatkozó programok kidolgozásában. Ilyen volt a 2012-ben indult svájci modell (a nyugati mintájú háziorvosi modellben együtt dolgoznak az orvossal a dietetikusok és a gyógytornászok is), amelynek értékelését az intézet végezte el. Jelenleg a praxis­közösségek előnyeit térképezik fel, valamint a krónikus beteggondozás fejlesztésére dolgoznak ki terveket.

Béres Henriett az elsők között végzett az APN-képzésben a Debreceni Egyetem Egészségügyi Karán. Az okleveles ápoló dr. Bojti István nyíregyházi praxisában dolgozik, több­éves gyakorlattal a háta mögött döntött úgy, hogy továbbképzi magát.

– Olyan elméleti és gyakorlati tudást szereztem meg, amit a szűrésfejlesztésben és a krónikus betegek gondozásában hasznosíthatok, egyelőre várjuk a kompetenciarendeletet, addig pedig Bojti doktor szakmai irányítása mellett dolgozom.