Települések, ahol tavaly még megfelelő volt a csapvíz minősége, idén azonban már nem az, és fordítva.
Magyarországon a háztartások 98 százalékában van vezetékes víz, azonban csak a települések 60 százalékán megfelelő minőségű az ivóvíz a népegészségügyi központ Vízhigiénés laboratóriáumának adatai alapján. A legtöbb helyen indikátor paraméterek miatt kifogásolt minőségű az ivóvíz, de előfordul kémiai szempontból, vagy eseti bakteriológiai kifogásolt víz is. A Pénzcentrum kigyűjtötte a kifogásolt ívóvízminőség által érintett településeket, ezeket térképre is tették és megvizsgálták, hol milyen változások történtek a vízminőség terén.
2023-tól már jelentősen több, potenciális egészségkockázattal rendelkező paramétert vizsgál a népegészségügyi hatóság, ezáltal az egyes települések kapcsán még részletesebb információk érhetők el az ívóvízminőségről.
A 2024. október 24-én lekérdezett adatok alapján a 3155 vizsgált település közül 1892 helyen (60%) megfelelő minőségű az ivóvíz. Ez a tavalyi gyűjtésünkben is hasonlóképp volt. Indikátor paraméterek miatt kifogásolt minőségű ivóvíz 1126 településen volt, vagyis az esetek 35,7 százalékában. További 110 helyen eseti bakteriológiai kifogás merült fel (3,5%) és 27 településen kémiai szempontból nem volt elfogadható az ivóvíz minőség a vizsgálat idején (0,9%) - írták.
Ha megvizsgáljuk a tavaly óta történt változásokat, akkor látható, hogy 350 olyan település van a listában, ahol a 2023-as lekérdezésben még megfelelő minősítésű volt a csapvíz, az idén azonban már voltak vele problémák. Ugyanakkor 356 olyan település akadt, ahol korábban volt valamilyen kifogás a minőség kapcsán, 2024-re viszont ismét megfelelő volt a minősítés. Ezt azért fontos látni, mert ha csak az adott évi arányt nézzük, azt gondolhatjuk, csak minimális változásról van szó - eközben rengeteg helyen történt minőségi romlás, és közel annyi helyen javulás. 706 település nem kevés. Részletek a teljes cikkben