Az egyik pomázi iskolában ötször annyi hiányzást igazolhatnak a szülők, mint máshol, mégis kevesebb lett a vitás ügy.
Semmilyen jogszabály nem írja elő, hogy az iskolákban tanévenként három nap távollétet igazolhatnak a szülők, az intézmények döntő többségében szokásjog alapján mégis a mai napig ragaszkodnak ehhez a számhoz. Mivel a három lehetőség igen hamar kimerül, a családok sokszor az amúgy orvosi ellátást nem is igénylő enyhe betegségek miatt is kénytelenek elmenni a gyerekorvoshoz, emiatt a rendelőkben pedig egyre nőnek a sorok, írja a Magyar Nemzet.
A pomázi Sashegyi Sándor Általános Iskola, Gimnázium és Rendészeti Szakközépiskolában éppen a helyi gyermekorvos panaszára emelték két évvel ezelőtt háromról 15-re a szülők által igazolható napok számát tanévenként. Nagy Koppányné Farkas Annamária intézményvezető a Magyar Nemzetnek azt mondta, szerinte emelni kellene az igazolható mulasztások számát, mert központi útmutatás nélkül az iskolák nem nagyon mernek változtatni a bevett szokásokon, bármennyire is elavultak azok.
A központi útmutatás hiánya szinte minden tanévben felkapott vitatéma, májusban a Házi Gyermekorvosok Egyesülete még petíciót is indított, amelyet már tízezren írtak alá. A „Több bizalmat a szülőnek, értelmet az orvosi igazolásnak!” című felhívás szerint a vonatkozó szabályozás orvosszakmai szempontból nem állja meg a helyét, és gyakorlatilag betarthatatlan. A gyerekorvosok szerint túlzás, hogy még egy kétnapos náthát sem úszhat meg senki orvoslátogatás nélkül, miközben az igazolás kiállításának idején a tünetek gyakran már fenn sem állnak, sőt sokszor az orvosi vizsgálat idején is csak a szülő elmondása alapján rögzítik a tüneteket. A jelenlegi szabályozás szerintük sokszor még hazugságra is kényszeríti a családokat.