A chilifogyasztók valóban ritkábban halnak meg szívrohamban és sztrókban, de a kutatás az összefüggés bizonyítására nem alkalmas.
Egy nyolc éven át tartó olaszországi vizsgálat szerint a chilipaprika jót tesz az embernek, legalábbis ha a szív- és érrendszeri megbetegedésekről van szó: a 22 ezer felnőtt közül azok, akik legalább heti négy alkalommal fogyasztottak erőset, 44 százalékkal ritkábban haltak meg szívrohamban, és a sztrók kockázata is 61 százalékkal csökkent a körükben - ismertette a Quibit.
A kutatók azért érdeklődtek különösen a chili iránt, mert miközben a hagyományos mediterrán étrend része, és sokat is foglalkoztak vele, a halálozások száma és a chilifogyasztás gyakorisága közötti összefüggéseket korábban még alig vizsgálták. Licia Iacoviello orvos, a tanulmány egyik szerzője szerint a chili már elválaszthatatlan részét képezi az olasz étkezési kultúrának, abban pedig általános konszenzus uralkodik, hogy a paprika jót tesz az embernek. A mostani tanulmány viszont arra is választ adhat, hogy pontosan mennyire tesz jót.
Illetve választ adhatna, ha maga a kutatás alkalmas lenne erre: az biztosnak tűnik, hogy a chilifogyasztók valóban ritkábban halnak meg szívrohamban és sztrókban, mint azok, akik nem esznek erőset, de az ok-okozati összefüggés bizonyítására nem alkalmas. Ahogy a Forbes cikke is felhívja rá a figyelmet, könnyen lehet, hogy a chilievők a paprikától teljesen független szokásokban is osztozhatnak, például több zöldséget fogyasztanak, esetleg több vizet isznak, vagy kevésbé stresszes életet élnek – ezeket viszont a vizsgálat során nem kutatták.