• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Tovább erősítik a frusztrációt az egészségügyben

Lapszemle Forrás: nol.hu

Információk szerint a humántárca vezetője elérte, hogy a szaktárca készítsen a háttérintézményekről alternatív javaslatot.

Az egészségügyben egy elgyötört, túlfeszített ágazatra engedik rá az újabb intézményátszervezést, amely csak növelni fogja az ágazatban a feszültségeket – állították a nol.hu-nak szakemberek.

A pénteken megismert kormányzati terv szerint szinte csak az állami kórházi fenntartó, az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK), és talán az Országos Mentőszolgálat őrizhetné meg önállóságát, az OMSZ esetében fölmerült, hogy a katasztrófavédelemhez csaphatják. Két intézmény – az Országos Közegészségügyi Központ és az Egészségügyi Nyilvántartási és Képzési Központ jogutód nélkül megszűnne.

Az Országos Közegészségügyi Központ főosztályaként működött eddig az önállóságától már korábban megfosztott Országos Sugárbiológiai és Sugáregészségügyi Kutatóintézet, amely eddig hatósági és vezető szakértői hatáskörrel rendelkezett. Tavaly év végén jelent meg az új kormányrendelet, amely a teljes hazai sugárvédelmi szervezetet (beleértve a legnagyobb szférát, az egészségügyet) az Országos Atomenergia Hivatal alá rendelte. Csak e változás miatt az egész országban áll a több milliárd forintos uniós pénzekből zajló műszertelepítések engedélyezése (CT-k, röntgenek, sugárterápiás eszközök).

További hét háttérintézmény – köztük az Országos Egészségbiztosítási Pénztár, a gyógyszerügyi hatóság, az Országos Tisztiorvosi Hivatal – önállóságát vesztve a szakminisztériumhoz kerülne.

Az, hogy az átszervezés előkészítése meglehetősen elnagyolt volt, abból is látszik, hogy például az Országos Vérellátó Szolgálat jogutódjaként a kórházfenntartó hivatalt nevezték meg, csakhogy a vérellátó már tavaly óta ott van. Egy évvel ezelőtt ugyanis az egészségügyben már lezajlott egy hasonló nagy átszervezés.

A lap úgy tudja: a kormányülésen a miniszterek többségét, köztük Balog Zoltán humán erőforrás minisztert is váratlanul érte a javaslat. Az előterjesztésről nem is sikerült azonnal döntést hozni, azt február közepére halasztották. Sőt a humántárca vezetője elérte azt is, hogy maga, illetve szaktárcája készítsen a területét érintő háttérintézményekről alternatív javaslatot. A lap információi szerint a finanszírozás, a mentés, a kórházfenntartás és a hatóságként működő (gyógyszerhatóság, tisztiorvosi és tisztigyógyszerészet) önállóságának a megtartásához ragaszkodna az ágazat.

A teljes cikk