Továbbra is ketyeg az egészségügyi bomba a Józsefvárosban a tűcsereprogram leállítása miatt.
Az Országos Epidemiológiai Központ adatai szerint a hepatitis C-vel fertőzöttek száma több, mint a tűcsereprogram tavalyi leállítása előtt volt. A VIII. kerület szerint azóta kevesebb lett az eldobált injekcióstű, a jogvédők szerint viszont csak azért tűntek el a fecskendők, mert azokat újra felhasználják – írja a Hír TV tudósítása nyomán az mno.hu portálja.
A VIII. kerület egyik társasházában lehetett ingyen injekciós tűhöz jutni. A drogosokból azonban a lakóknak és az önkormányzatnak is elege lett, ezért szerződést bontottak a tűcsereprogramot végző Kék Pont Alapítvánnyal. A Kék Pont tűcsereállomás, ha a legforgalmasabb évét veszem alapul, 217 ezer tűt osztott ki, ebből mondjuk csak 127 ezret vittek vissza, tehát eleve a visszacserélési arány is nagyon alacsony volt, egész egyszerűen eldobálták – nyilatkozta Ferencz Orsolya, a Józsefvárosi Kábítószerügyi Egyeztető Fórum elnöke.
A fideszes vezetésű Józsefvároshoz hasonlóan a szocialista irányítású Angyalföld is megszüntette a helyi tűcsereprogramot. Az önkormányzat szerint a Drogprevenciós Alapítványnak, amelynek irodája alig száz méterre volt az egyik iskolától, nem volt engedélye tűcserére. Az alapítvány ritkábban lakott környékre költözött, de tűcserével ott már nem foglalkozhat.
A VIII. kerület önkormányzatánál kétségbe vonják az epidemiológiai központ jelentésének tárgyilagosságát. A kerület szerint a Kék Pont tűcsereprogramjának leállítása óta kevesebb az eldobált injekciós tű és a kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények is visszaestek. A jogvédők viszont azt mondják: azért tűntek el a fecskendők az utcáról, mert azokat újra felhasználják.
Az Országos Epidemiológiai Központ jelentése szerint az intravénás drogosok fele hordozza a vérrel terjedő májgyulladás, a hepatitis C vírusát. Jóval több a fertőzött, mint korábban volt. Átvihetik tűvel, fecskendővel, meg az anyagban is egy jó ideig ott maradhat. Tehát ha valaki visszanyúlt a tűvel és fertőzött volt a tű, volt rajta egy vércsepp, aki ezentúl belenyúl ugyanabba az anyagba, az viszi magával a vírust – mutatott rá Makara Mihály, a Szent István és Szent László Kórház hepatológus főorvosa.